Orbán Kósa Debrecenjét állítja példaként az ország elé
Orbán Viktor miniszterelnökként már második alkalommal vett részt a debreceni közgyűlés alakuló ülésén. Először 1998. október 26-án köszöntötte az akkor első alkalommal polgármesterré választott Kósa Lajos vezette, fideszes többségű testületet, mondván: "Magyarországnak szüksége van egy erős Debrecenre, s kívánom, hogy munkájuk eredménye Debrecen saját felemelkedésén túl adjon erőt, sikeres példát, biztatást minden magyarnak határon innen és túl".
"Simogató hátszél" - idézte most Orbán Viktor Kiss Sándort, a debreceni közgyűlés korelnökét, aki megnyitójában arról beszélt, hogy "máris érzik munkájukhoz az új kormány simogató hátszelét". A kormányfő ugyanakkor hozzátette: azt ne várják tőle, hogy percenként egymilliárdos támogatást fog bejelenti.
Orbán Viktor beszédében méltatta azt a debreceni együttműködést, életfelfogást, ami véleménye szerint a helyi sikerek titka. Mint mondta, amikor a nagybefektetők nem Kelet-Magyarországra, hanem a nyugati országrészbe mentek, amikor az autópálya is csak későn ért a városba, Debrecen válasza nem a beletörődés volt, a debreceniek nem elköltöztek, hanem összefogtak a siker reményében.
A miniszterelnök külön szólt a városnak a Bajnokok Ligájába is bejutó labdarúgócsapatáról, s biztosította a jelenlevőket arról, hogy rövidesen a nemzetközi szabványoknak is megfelelő stadionja lesz Debrecennek.
Orbán Viktor végezetül a debreceni együttműködés példájára utalva annak meggyőződésének adott hangot, hogy a magyarok együttműködése, a nemzeti együttműködés rendszere olyan változást indított el, amely a teljes magyar nemzetnek hozza el a rég várt sikert.
Az új debreceni közgyűlésnek a polgármesterrel együtt 35 tagja van. Az önkormányzati választáson a város polgármesterévé négy jjelölt közül Kósa Lajost (Fidesz-KDNP) választották, aki már a negyedik ciklusát kezdi meg Debrecen élén.
A város mind a 24 egyéni önkormányzati képviselői választókörzetében a Fidesz jelöltjei szereztek mandátumot. A kompenzációs listákról a Jobbik négy, az MSZP három, a DISZ civil szervezet három, a Civil Fórum Egyesület egy képviselőt küldhetett a testületbe.