Orbán egyetért Vonával
Vona Gábor, a Jobbik elnöke a kormányfő kezdeményezésére négyszemközti megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel az amerikai lehallgatások ügyében. Vona közlése szerint egyetértettek a kormányfővel abban, hogy tömegesen sérültek az emberi jogok a lehallgatások miatt.
A politikus közölte, olyan vizsgálóbizottságot szeretnének, amely megvizsgálja, mi történt, történt-e illegális adatgyűjtés, és hogy mi lett az adatok sorsa. Abban nem partnerek - folytatta -, hogy ezt az egész ügyet valamilyen amerikai megfelelési kényszerből elkenjék. Köztudott, hogy mind az MSZP-, mind a Fidesz-kormányok nagyon szoros szövetségesként tekintenek az Amerikai Egyesült Államokra, ezért a Jobbik attól tart, hogy csak ál-vizsgálóbizottságot hoznak létre - mondta.
Vona Gábor arra kérte a pártvezetőket és a gazdasági szereplőket, nyilatkozzanak arról, hogy eljutottak-e hozzájuk illegális adatok, és azt mire használták. Közölte, a Jobbikhoz ilyen jellegű adatok nem kerültek. Hozzátette: azt is vizsgálni kellene, hogy más országok hasonló tevékenységet folytatnak-e Magyarországon, illetve érdemes lenne azt is megnézni, vannak egy ilyen jellegű - esetleg pártokhoz kötődő - magánszolgálatok, amelyek lehallgatást végeznek. Továbbá a nem kormányzati szervek működését is vizsgálni kellene a külföldi befolyásszerzéssel összefüggésben - jegyezte meg.
Vona Gábor fontos kérdésnek nevezte annak tisztázását is, milyen technikai megoldással történtek a lehallgatások, a lehallgatóközpont mire volt képes, milyen adatokat gyűjtött. Megismételte Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselőjének kezdeményezését, hogy a vizsgálóbizottság adott esetben a botrány kirobbantóját, Edward Snowdent is meghallgassa tanúként.
Orbán Viktor az ügyben hétfőn egyeztetett Schiffer Andrással, az LMP, valamint Mesterházy Attilával, az MSZP frakcióvezetőjével.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója múlt kedden jelentette be a megbeszélések kezdeményezését. Akkor ezt azzal indokolta, hogy a közelmúltban nyilvánosságra kerültek az amerikai központi hírszerző ügynökség, a CIA és az NSA közös lehallgatásra szakosodott szervének adatai. Ismertté váltak a lehallgató és átjátszó központok helyszínei, melyek között több európai főváros, köztük Budapest is szerepelt. Az is kiderült, hogy az Egyesült Államok európai vezető politikusokat is lehallgatott.
Kocsis Máté beszélt arról is, hogy ha lezárultak a frakcióvezetőkkel a konzultációk, a Fidesz képviselőcsoportja javaslatot fog tenni egy a lehallgatási botránnyal foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság felállítására.