Kormányprogram - Orbán doktor megmenti az egészségügyet
Pünkösdre az egészségügyet is elérte a Fideszes forradalom. A parlamentnek szombaton benyújtott kormányprogramban részletezte a párt, hogy miként képzeli az ágazat ígért megmentését. Mindenesetre az egészségügyből élők pontosan azt olvashatják ki a programból, amit hallani szeretnének: sok-sok pénzhez jutnak a kórházak, a gyógyítók és a gyógyszerpiaci szereplők.
Így például az orvosoknak lesz magasabb bérezéssel járó életpályamodell, és közben közösen küzdhetnek a kormánnyal a hálapénz ellen. (A hálapénz elleni küzdelem részleteivel nem fárasztják az olvasót.) A háziorvosi praxisok is bevételnövekedésre számíthatnak, viszont a munkájukat kevésbé kell majd adminisztrálniuk.
Lesz pénz új mentőkre, és a helyszínre érkezés gyorsítására. E kormányprogram is - mint talán a rendszerváltás óta valamennyi -, azt ígéri, hogy a mentők 15 percen belül az ország bármely szegletébe odaérnek majd.
De lesz forrás (talán uniós) a szakrendelők és kórházak műszerezettségének javítására, az intézményi adósságok rendezésére. Sőt, a ma - a Bajnai-adminisztráció kalkulációja szerint 25 százalékkal - alulértékelt orvosi szolgáltatásokat a jövőben valós árukon fizetik meg.
A gyógyszerpiaci szereplőkkel az új kormány hosszú távú megállapodást kötne, és közben védené a kispatikákat.
Megbecsülhetetlen, hogy e programelemekre mennyi pénzre lenne szükség. A forrásokról is csupán annyi szó esik a programban, hogy egy százalékkal (300 milliárddal) több jut majd az egészségügyre a nemzeti jövedelemből.
A betegeknek a várólisták felére rövidítését ígérik, és azt is, hogy a kormány megtartja az egységes társadalombiztosítást, amelyet viszont szolgáltató- és felhasználóbaráttá alakít. A lakosság rossz egészségi mutatóin majd népegészségügyi program javít, melynek finanszírozását törvény garantálja.
A program ismét határozottan elutasítja az egészségügyi intézmények privatizációját, a szöveg szerint a kórházaknak közösségi tulajdonban kell maradniuk.