Orbán: két hét alatt rendet teszünk

A magyar demokrácia stabil, jól vizsgázott, megvédte saját magát. Ilyen "gyalázatos" kormányzati évek után ez nagy teljesítmény. Vasárnap arról döntöttek a választók, hogy a kormány menjen, a demokrácia maradjon - erről beszélt Orbán Viktor a Fidesz nemzetközi sajtótájékoztatóján.

Orbán szerint az első forduló az irányról szólt, hogy merre menjen Magyarország, legyen-e változás. A második forduló az egységről szól, minél nagyobb az egység, annál közelebb a siker. - Ha az egység nagy, a kilábalás gyors lesz, ha nem, akkor lassabb és fájdalmasabb - figyelmezetett. Arra, hogy a nagy egység kétharmados felhatalamzást jelent-e Orbán Viktor úgy fogalmazott: számára egyszerű technikai kérdés a kétharmad. "A kétharmad csonka, egy ország nem lehet csonka, egy ország három harmadból áll. Számomra az egész ország fontos" - hangoztatta, s aztán arról beszélt, hogy "a Fidesz-szavazó sem a mi hitbizományunk", és fontosak számára a Jobbik-szavazók, sőt az MSZP-szavazók is.

"Bajtársiasság"

Orbán Viktor a nemzetközi sajtótájékoztatóján közölte: már találkozott mind a 176 Fidesz-KDNP egyéni jelölttel a Polgárok Házában, s azt mondta nekik, hogy a nyitva maradt több mint 50 egyéni mandátum kérdése nem az ott "harcoló" fideszes jelölt ügye, hanem egész Magyarországé. Ezért kivétel nélkül mindenkinek dolgoznia kell a következő két hétben, mindenkinek a "bajtársiasságról" kell tanúbizonyságot adnia. A 176 képviselőjelölttel kapcsolatban úgy fogalmazott, ott voltak mind "rendben, gyanúsan jó állapotban, mintha skatulyából húzták volna őket elő, munkára készen".

Mint arról beszámoltunk, a Polgárok Házában győzelmi volt a hangulat, a képviselő-jelöltek egymásnak gartuláltak, különösen, hogy a hírek szerint sokkal többen szereztek mandátumot "első körben", mint amire előzetesen számítottak; vagyis a második fordulóban csak 57 képviselőjelölt van versenyben.

A szálka és a gerenda

A Fidesz elnöke azokra a kérdésekre, melyek az átigazolásos szavazások kivizsgálására és a személyi konzekvenciákra vonatkoztak, úgy reagált: a régi világhoz zavaros ügyek tartoznak. Tiszta vizet kell önteni a pohárba! Ha zavar van a körül, hogy kik hogyan szavazhattak, azt ki kell vizsgálni. Azt is, hogy ilyen "ügyetlenek, nyomorultak, fejre esettek" lettek volna, akik a választási rendszert kezelték, vagy voltak mögöttes szándékok.

Az ugynevezett "Kubatov-szavazatokra" vonatkozó MSZP-s feltételezést, illetve azt a kérdést, hogy a Fidesznek van-e köze a sorálláshoz, Orbán Viktor azzal hárította el: az MSZP választási rendszerre vonatkozó kritikáit nem tudjuk figyelembe venni. A kormánytöbbség képtelen a demokratikus intézmányrendszer müködtetésére. De mielőtt a mi szemünkbe lévő szálkákat keresnék, saját genedáikkal kellene szembenézni - tette hozzá.

Előzetesen arról beszélt, hogy noha a vasárnap egy nagyszerű nap volt, sőt történelmi is, a kampánycsendes malőr "kis homályt eresztett a tisztánlátásunk elé, ezért nem tudott a történelmiség kibontakozni". Ami történt, az több volt, mint szegénységi bizonyítvány. A befejezés, a korszak lezárása mint cseppben a tenger. Azt láttatta, hogy Magyarország szétesett, a működésképtelenség határára csúszott ország - konstatálta.

"Tiszteletlenség" kormányalakításról beszélni

- Egyelőre senki sem kért fel, hogy kormányt alakítsak. Választás lezárulta előtt kormányról beszélni politikai ízléstelenségre vall, tiszteletlenség - reagált az MTI kérdésére, miszerint mikorra várható, hogy megalakul a kormány.

"Amíg egyetlen voks is kinn van, s mi már a kormány megalakításáról beszélünk, azzal azt üzennénk, hogy igazából az a választó, az a voks már nem is számít" jegyezte meg. A nemzetközi sajtótájékoztató egy későbbi részén egy félmondatban ugyanakkor Orbán Viktor arra engedett következtetni, hogy "május végén" alakul meg a kormány.

A nemzetközi sajtó képviselőinek pedig Martonyi Jánost, mint leendő külügyminisztert ajánlotta a figyelmébe. (A csúcsminisztériumokra vonatkozó kérdésre azt mondta, ez az elnevezés "kacifántos", szívesebben beszél inkább egyszerűen csak "minisztériumokról".)

Kettős állampolgárság

Arra, hogy a kettős állampolgárságról szóló döntés az elsők között lesz-e, a Fidesz elnöke emlékeztetett: 1998-ban azzal kezdték, hogy a parlament már néhány törvény elfogadását kezdeményezte még a kormány megalakulás előtt. A Fidesz-frakció készít egy törvényalkotási menetrendet, s a szimbolikus döntéseket várhatóan már április 26-án a parlament elé terjesztik. Ezek között lenne a kisebb parlament terve, az önkormányzati képviselők számán csökkentése is.

Egy másik kérdésre nyilvánvalóvá tette, nincs a Fidesznek sem módja, sem szándéka arra, hogy az őszi önkormányzati választásokat "eltolják" későbbi időpontra. Viszont az első javaslatok között említette meg az elszámoltatást, mondván: tiszta vízet kell önteni a pohárba, hogy ne lehessen a mentelmi jog mögé menekülni.

Orbán Viktor ezúttal is egyértelművé tette: nem kérnek 100 napos türelmi időt, mert nincs idő "száz napokban gondolkozni, türelmet kérni".

Adócsökkentés, bürokrácia elleni harc...

Legfontosabb lépés az adócsökkentés lesz, mindent megtesz annak érdekében, hogy valóra váltsák - hangoztatta Orbán Viktor, aki a választások előtt egy fórumon azt mondta, hogy a vállalkozások esetén négy év múlva, a lakosság esetén pedig hat év múlva csökkennek az adók a régiós szintre. A Fidesz elnöke az első intézkedések között ígért "átfogó támadást" a bürokrácia ellen. Ez intézmények összevonását, megszüntetését is jelentheti akár. A korrupció ellen is mindent megtesznek - hangzott el.

Az állami, önkormányzati vállalatok "megregulázásával" kapcsolatos kérdésre azt válaszolta: mind a kettőhöz egyértelmű, a vasárnap este megkapottnál erősebb felhatalmazás szükséges. Ha ez meglesz, nem fogunk habozni, még a fél év végén lépéseket teszünk - tette hozzá.

Nem lesz megszorítás

A Fidesz elnöke szerint a legfontosabb gazdasági feladat Magyarország versenyképességének nagyságrendekkel történő javítása. A Fidesz gazdaságpolitikájának középpontjában nem a megszorítások állnak, hanem a gazdasági növekedés - közölte, hozzátéve, Magyarországon minden megszorító intézkedés a gazdasági növekedés ellen hat. "Nem tudok semmilyen gazdasági költségvetési ésszerűsítést végrehajtani, ha a magyar gazdaságot nem tudjuk növekedései pályára állítani". Cél a költségvetési hiány csökkentése, minden erőmmel ezen leszek - mondta Orbán Viktor, aki magát "ókonzervatívnak" nevezte. De szerinte az a kérdés, mekkora a hiány mértéke - tette hozzá. Szerinte a kormány megalakulásának időpontjára, "május középre, végére", a költségvetési hiány az egész éves mérték 90-100 százalékát elérheti - így "nem marad semmilyen tartalék a második félévre". Egy olyan ország, amely május végére az egész évre elfogadott költségvetési hiányát kimeríti, az a költségvetési hiánycélt az év végén nem tudja tartani, "nem azért, mert a következő kormány más célt tűz ki, hanem mert ez a helyzet; ezt meg kell érteni az IMF-nek, az Európai Uniónak, a befektetői világnak, a magyar közgazdászoknak".

Az IMF-fel és az Európai Unióval való tárgyalásokat firtató kérdésre a Fidesz elnöke azt válaszolta: Magyarországnak minden megállapodásra szüksége lesz. Orbán Viktor szerint szövetségeket kell létrehozni nemzetközi partnerekkel, és az országon belül a tőketulajdonosokkal, befektetőkkel, üzletemberekkel, munkaadókkal, munkavállalókkal, kamarákkal, mert gyenge lábakon áll a magyar gazdaság.

A sajtótájékoztatón Orbán Viktor azt hangsúlyozta: olyan gazdaságpolitikai koncepciót szeretnének, mely szociálisan is vállalható, mert az egyik legfontosabb céljuk a szociális biztonság. Különösen, hogy "a valóságos" munkanélküliség 16-20 százalék között van. "Adjunk hálát a Jóistennek, hogy a demokrácia erői erősebbek voltak", mint a szélsőségesek - mondta a Fidesz elnöke egy kérdésre, utalva arra, hogy a megszorító intézkedések végső soron a szélsőségeseket erősítenék.

A Jobbikról

A sajtótájékoztatón arra a felvetésre - ami angolul hangzott el -, miszerint mit tesz, ha a Jobbik képviselői egyenruhában jelennek meg a parlamentben, azt mondta: "a ruházati, esztétikai kérdésekről én nem tudok nyilatkozni", de Magyarországon vannak jogszabályok, amelyeket mindenkinek be kell tartania, akkor is, ha parlamenti képviselő.

A Jobbikra utalva azt is hozzátette: van olyan ország Európában, amely "ezzel a kis, magyar, 17 százalékos szélsőséges erővel szívesen cserélne", hiszen van, ahol ennél magasabb számú szélsőséges erőkkel kell együtt élni. A kérdés az, hogy az európai, nyugati demokráciák képesek-e fenntartani az emberi méltóságra épülő együttélés rendjét. Szerinte Magyarország képes erre. - De semmilyen politikai finnyásság okán nem lehet szemet hunyni semmi fölött, ami beleütközik a jogrendbe, a törvényekbe - szögezte le Orbán Viktor, hozzátéve: semmilyen radikális erő sem reménykedhet abban, hogy saját szándékait politikainak feltüntetve kihúzhatja magát a törvényesség szabályai alól.

Minél jobb a kormány, minél kevesebb a korrupció, annál inkább erősödik a demokrácia, és csökken a szélsőségek ereje. A Fidesz elnöke a sajtótájékoztatón közölte: aggódott, és ennél rosszabb eredményre számított a Jobbik kapcsán. Hiszen az "oligarchikus kormányzás" időszakát élte az ország az elmúlt években. - Ennek véget kell vetni - tette hozzá.

Kettő hét alatt rendet teszünk

A Fidesz elnöke a közbiztonság kapcsán azt mondta: őrző-védő szolgálatokra, pénzért megvásárolható biztonságra nincs szüksége Magyarországnak. "Ez nem Latin-Amerika, ahol a biztonság a gazdagok kiváltsága". Egy nap alatt nem tudnak felvenni 3000 rendőrt, de már a kormány megalakulásának a második napján nyílnak rendőrőrsök, készen állnak azok az intézkedési tervek, amelyekkel az ország különböző pontjaira rendőröket fognak vezényelni. Ennek megvan a pénzügyi háttere is, és pontosan tudják, hol fogják felállítani az új, ideiglenes rendőrállomásokat, és hogy melyek lesznek a szükséges jogszabály-változások.

"Kettő hét alatt fogunk rendet tenni az ország olyan pontjain, amelyek ma még reménytelennek tűnnek" - ígérte Orbán Viktor.

Vita Mesterházyval? Még gondolkodik

A vitán még hadd gondolkodjak? Adjanak kis időt, a hét közepe táján visszatérhetünk erre. Át kell gondolnom, van-e még értelme ennek a vitának, miről is fogunk vitatkozni - reagált a Fidesz elnöke arra, hogy Mesterházy Attila vasárnap éjjel, az választási eredményének ismeretében jelezte: bárhol, bármikor és bármilyen körülmények között várja Orbán Viktort egy miniszterelnök-jelölti vitára. - A következő napokban minden erőmmel azon leszek, hogy a lehető legnagyobb egység jöjjön létre Magyarországon, ezért fogom járni az országot". Minél nagyobb egységet hoz létre a Fidesz a magyar parlamentben, annál gyorsabb lesz a gazdasági kilábalás. Minden erőmet ez köti le, ez fontosabb most, mint "a szóban forgó úr" - fogalmazott Orbán Viktor.

Orbán Viktor már félig újra miniszterelnökként nemzetközi sajtótájékoztatót tart
Orbán Viktor sajtótájékoztatót tart
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.