Orbán: őrizetben a MAL vezérigazgatója, Lázár: nincs kegyelem

A rendőrség őrizetbe vette és előzetes letartóztatását kezdeményezte a MAL Zrt. vezérigazgatójának - jelentette be Orbán a parlamentben. A kormányfő ismertette a katasztrófa utáni négy legfontosabb feladatot. A timföldgyár állami felügyelet alá kerül. A többi parlamenti párt frakcióvezetője nagyrészt egyetértett a miniszterelnökkel.

Ma dolgozni jöttünk ide, nagy munka vár ránk, de az első megszólalás a részvét és az együttérzés hangja kell legyen - mondta a parlament hétfői ülésén napirend előtti felszólalásában Orbán Viktor miniszterelnök. Orbán részvétét fejezte ki a múlt heti iszapkatasztrófában elhunytak hozzátartozóinak; "legyen erejük a pótolhatatlan veszteség elviseléséhez". Hozzátette: nem hagyjuk őket magukra, segítünk újrakezdeni életüket Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófája után.

Orbán az iszapkatasztrófa kapcsán is beszélt a választásokkal végbement "rendszerváltásról", amely szavai szerint arról szólt, hogy az ország vezetése a közérdeket képviseli a magánérdekkel szemben, "az emberek oldalán áll a hatalmasokkal szemben". A kormányfő kiemelte: - Nem természeti csapás történt. Nem volt földrengés, hurrikán, villámcsapás, felhőszakadás. Emberek által épített és működtetett üzemben, emberek által létrehozott veszélyes anyag gondatlanság miatti elszabadulása okozta a katasztfófát.

A kormányfő megfogalmazása szerint négy feladattal kell megbirkózni: a károsultak mielőbbi kártalanításával - de nem az adófizetők pénzéből: "mindenekelőtt azok fizessenek, akik a károkat okozták". Meg kell gátolni a további károkat, "nem élhetünk tovább eltitkolt veszélyekkel". Orbán szerint alapos okunk van feltételezni, hogy voltak, akik tudtak a tározó falának veszélyes meggyengüléséről, de ezt magánérdekből elmismásolták, bagatellizálták.

Orbán fontosnak nevezte továbbá a felelősség kivizsgálását, a "szigorú és fair felelősségre vonást". Csak az államnak vannak felelős eszközei. Olyan megoldást kell találniunk, ami az államot cselekvő herlyzetbe tudja hozni - mondta Orbán, aki szerint a vörösiszap katasztrófát okozó vállalatokat állami irányítás alá kell vonni, amíg mind a négy feladatot meg nem odljuk.

Állami felügyelet alá vonják a MAL Zrt.t

Ma már más világ van, a magánérdek többé nem írhatja felül az önérdeket - mondta a kormányfő. Orbán a katasztrófa-biztos intézményének létrehozására tett javaslatot. A hatáskörébe rendelik a MAL Zrt. irányitását, vagyonkezelését. A parlament fideszes többsége tapssal fogadta, amikor a miniszterelnök bejelentette: a rendőrség őrizetbe vette és előzetes letartóztatását kezdeményezte a MAL ZRT. vezérigazgatójának.

- Amikor a romok között jártam, azt gondoltam, ha ez az éjszaka közepén történik, ott bizony mindenki meghal. Nem így történt, a többség túlélte, de a térség elpusztult. Ahol az iszap végigzúdult, ott nem lehet élni. Felelősségünk és kötelességünk visszaállítani az élet lehetőségét - zárta hozzászólását Orbán Viktor.

- Részvétét fejezte ki az elhunytak hozzátartozóinak, köszönetét a katasztrófa elhárításában résztvevőknek Jávor Benedek (LMP) is. A kormányfő által megfogalmazott négy feladat közül a "károkozó fizessen" elvének bevezetését örömmel fogadta, hozzátéve, kár, hogy egy ilyen katasztrófának kell bekövetkeznie ahhoz, hogy a politikusok középpontba állítsák az LMP által is kezdeményezett "a szennyező fizet" elvének bevezetését.

Az üzem tevékenységének folytatását azonban az LMP nem tartja közérdeknek, azt viszont igen, hogy a környéken élőknek munkájuk legyen. A szennyező tevékenység nem közérdek - fenntartható, szolidáris gazdaságban kell, hogy munkát találjanak a helybéliek.

- A magyar emberek minden csapás idején kitűnően vizsgáztak együttérzésből, összefogásból - reagált Orbán felszólalására Harrach Péter (KDNP). A polgári kormánynak kijutott a katasztrófákból, tette hozzá: a beregi, majd a borsodi, zempléni árvízből, majd most a vörösiszapból. A kormány a kormánypárti politikus szerint jól vizsgázott. Az ügy felveti a felelőtlen privatizáció kérdését is, és mindenek előtt az üzemeltető felelősségét is, tette hozzá Harrach, "arányos felelősségre vonást" sürgetve.

- A turáni átok nem létezik - mondta Vona Gábor (Jobbik), hiszen szerinte kiderült, a társadalom igenis képes az összefogásra. Vona úgy vélte, az eset egyik tanulsága, hogy a katasztrófavédelemnek vizsgálnia kellett vonla a tímföld üzem és a zagytározó állapotát, amit arra hivatkozással nem tettek meg, hogy "nem veszélyes üzem". Lajstromba kell venni a veszélyes üzemeket, kivizsgálni azok állapotát, tette hozzá, a felelősség megállapításával kapcsolatos törekvéseket üdvözölte, ahogy a MAL Zrt. államosítását is támogatásáról biztosította.

Mesterházy Attila (MSZP) a többi felszólalóhoz hasonlóan részvétét fejezte ki a tragédia érintettjeinek, kárvallottjainak. Megköszönte a kormánynak, a belügyminiszternek, hogy elfogadták a tájékoztatásra vonatkozó kérésüket, hogy ők is segíthessenek. Maximálisan egyetértünk azzal, folytatta a szocialista pártelnök, hogy az emberek az elsők, az ő életlehetőségeiket kell visszaadni a térségben, a lehető leggyorsabban. Azzal is egyetértenek, hogy a munkahelyeket megóvják, a károkat enyhítsék, a felelősöket "szigorúan és határozottan megbüntessék".

A cég vezetőinek nyilatkozatai felháborítóak voltak, hangsúlyozta Mesterházy; a károkozóknak nincs más dolguk, mint hogy segítsék a kárenyhítést, és részt vegyenek a helyreálíltásban. Mesterházy bejelentette, a szocialista frakció egymillió forintot ajánlott fel a kárenyhítésre.

Ami Orbán Viktor államosítási javaslatát illeti, Mesterházy szerint a jelenlegi törvények is lehetőséget adnak a kormánynak a közérdek képviseletére, de az államosítás eszköze pontatlan és félreérthető, óhatatlanul felmerül, hogy milyen helyzetre állapítja meg a kormány a saját maga jogosítványait - csak erre a katasztrófára, vagy más helyzetekre is?

Külön kormányzati vizsgálat tárgya kell, hogy legyen, hogy a privatizáció óta eltelt időszakban a privatizációs szerződésekből mit tartottak be, milyen környezetvédelmi szempontokat érvényesítettek - mondta Lázár János (Fidesz). A frakcióvezető kiemelte: külön szeretné, ha a kormány Mosonmagyaróvár és Almásfüzitő vonatkozásában is vizsgálatot rendelne el.

Fontos, hogy olyan jogszabályok szülessenek, amivel a tulajdonosok hatalmas, privatizációban szerzett magánvagyonát is bevonják a felelősség viselésébe - mondta a frakcióvezető, akinek szavait taps fogadta. Ezért a katasztrófáért sem morális, sem jogi értelemben nincs kegyelem - fogalmazott Lázár János az ajkai iszapömlésre utalva.

Orbán: úgy tűnik, hogy az MSZP kivételével minden párt támogatja a kormányt

A kormány megtette a Mal Zrt. zár alá vételéhez szükséges lépéseket - jelentette be Orbán a frakciók képviselőinek felszólalására adott válaszaira reagálva. Leszögezte: nincs esély arra, hogy akár a cégvagyont, akár a magánvagyont kivonhassák a kártérítési felelősség alól, nincs olyan "pontja a világnak, ahol biztonságban lehetne a jogellenesen kivont bármilyen vagyontárgy, ebben önök biztosak lehetnek".

A kormány törvényjavaslata szerint a katasztrófavédelmi biztos tesz majd javaslatot a parlamentnek, hogy hosszú távon milyen jövője lehet a gyárnak - közölte a miniszterelnök az ajkai vörösiszapömlés kapcsán.
Bejelentette, hogy más, hasonló létesítmények esetében országos ellenőrzéseket rendeltek el.
A tragédia tanulságait le kell vonni - húzta alá Orbán Viktor, de mint mondta, ezt majd közvetlenül a veszély elhárítása utáni időszakban kell megtenni.

A bejelentéseire reagáló frakcióvélemények kapcsán úgy fogalmazott: úgy tűnik, hogy az MSZP kivételével az Országgyűlés képviselőcsoportjai támogatják a kormány javaslatait, amelyekről még hétfőn szavaz a parlament.

Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalása a vörösiszap katasztrófát követően az országgyűlés plenáris ülésén
Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalása a vörösiszap katasztrófát követően az országgyűlés plenáris ülésén. 2010.10.11. Fotó: Móricz Simon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.