Orbán nem tartja időszerűnek a találkozást Ficóval
Magyar-szlovák kormányfői találkozót kezdeményezett Szlovákia a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyar törvénymódosítás terve miatt - jelentette be Robert Fico miniszterelnök a kormány ülése után szerdán Pozsonyban. "Megbíztuk budapesti nagykövetünket, hogy hivatalos úton azonnal kezdeményezze a találkozót" - mondta Fico újságíróknak. Hozzátette: Orbán Viktorral minél hamarabb szeretne találkozni - jelentette Kokes János, az MTI pozsonyi tudósítója.
Orbán Viktor szerint azonban amíg Magyarországon nem áll fel az új kormány, és Szlovákiában nem zajlanak le a választások, és nem áll fel ott is az új vagy a régi-új kormány, "semmifajta sajtón keresztüli üzengetésnek nincs értelme". A leendő magyar miniszterelnök kifejtette: Magyarország nagyon fontos pillanatokat él át most, új kormány áll fel, rengeteg teendő van a gazdaságban, a közbiztonságban, "ezért mi nem leszünk játszótársak semmifajta, külföldön zajló választási kampányban". Közölte: "semmilyen provokatív kijelentésre nem áll módunkban válaszolni".
A szlovák külügyminisztérium szóvivője szerdán este az elutasításra reagálva közölte: megdöbbentő, és a diplomáciában példátlan Magyarország hozzáállása. "Szlovákia elvárja, hogy a magyar fél átértékeli hozzáállását, miután mind Robert Fico kormányfő, mind Miroslav Lajcák külügyminiszter ismételten megerősítette: a szlovák fél érdekelt abban, hogy a felmerült problémát kétoldalú tárgyalásokon rendezzék" - jelentette ki Peter Stano.
A szlovák kormányfő szerint Budapest állampolgársági kezdeményezése mögött "nagyon erős etnikai hozzáállás" rejlik, s nem zárja ki, hogy a jövőben választójogot is kaphatnának a külhoni magyarok. Fico kifejtette: a szlovák kormány már elkészítette a szükséges jogi válaszlépéseket; amint a törvényt a magyar Országgyűlés elfogadja, összeül a szlovák kormány, és a parlament rendkívüli ülése elé terjeszti az intézkedéseket.
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter újra arroganciával vádolta Budapestet. Úgy vélte, hogy az arrogáns magatartásnak nincs helye a mai Európában.
A legnagyobb szlovák ellenzéki párt készen áll arra, hogy amennyiben a júniusi választások után döntési pozícióba kerül, úgymond a lakosság ijesztgetése nélkül rendezze a kettős állampolgárságról szóló törvénytervezetről kirobbant vitát.
Iveta Radicová, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) választási listavezetője sajtóértekezletén megerősítette: az Európai Néppárt (EPP) az SDKU javaslatára szlovák-magyar kerekasztal-beszélgetést szervez az Európai Parlamentben a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról. "Wilfried Martens úr elfogadta a közvetítői szerepet, és vállalta, hogy összehívja a kerekasztalt" - állította Radicová, aki szerint "vélhetően május végéig" létrejön a kerekasztal.
A szlovákiai választási kampány után lehet szó arról, hogy az EPP kezdeményezze a nézeteltérések tisztázását az EPP-hez tartozó magyar, illetve szlovák párt között - közölte ugyanakkor Brüsszelben az EPP elnöke az MTI tudósítójának jelentése szerint. Wilfried Martens kedden folytatott megbeszélést Mikulás Dzurindával, az SDKU elnökével és Iveta Radicovával, de a kérdést megvitatta Orbán Viktorral is.
A román Szociáldemokrata Párt (PSD) nem ellenzi a magyar állampolgárság megadását a határon túli magyaroknak - írta szerdai számában a Gandul című napilap. Az újság Radu Moldovant, a párt szóvivőjét idézte, aki úgy nyilatkozott, hogy az ellenzéki pártot "nem zavarja" a magyar állampolgárság megadása a Magyarország határain kívül élő magyaroknak.
A lap a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) együtt kormányzó, és a román kabinet fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PD-L) vezetőit is megkérdezte. A Gandul megállapította, hogy a PD-L óvatos a kérdésben.
Az Adevarul című bukaresti napilap szerint Magyarország a román modellre hivatkozik azért, hogy megnyugtassa a jelentős magyar közösséggel rendelkező államokat. Románia könnyített eljárással ad állampolgárságot a moldovaiaknak.