Orbán: megjósolhatatlan, hogy mi következik
A miniszterelnök Pintér Sándor belügyminiszter, Hende Csaba honvédelmi miniszter és Bakondi György, a katasztrófavédelem irányítójának a társaságában tájékoztatta a sajtót a péntek éjszakai és szombat hajnali eseményekről. Elmondta, hogy az ajkai timföldgyár tízes számú zagykazettájának északi fala - amelynek a nyugati vége a hétfői gátszakadás során leomlott – pénteken több helyen is megrepedt. Ezeknél a repedéseknél pénteken éjszaka folytatódott a gátfalak mozgása, az egyes részek hét centiméterre távolodtak el egymástól.
- A Budapesti Műszakai Egyetem helyszínen tartózkodó szakemberei szerint reális a veszélye annak, hogy a több száz méter hosszú északi gátfal teljesen leomlik – közölte Orbán Viktor, aki hozzátette, a becslések szerint ebben az esetben legfeljebb 500 ezer köbméter vörösiszap áradna ki a tározóból.
A hétfőn megsérült zagykazettában maradt anyag állékonyságát, szilárdságát az éjszaka műszaki tesztekkel próbálták meghatározni. A vizsgálatok – amelynek során helikopterről fémrudakat ejtettek a vörösiszapba, és megmérték, milyen mélyen süllyednek el – azt igazolták, hogy egy esetleges újabb gátfalomlás következtében a hétfőinél kisebb erejű és sebességű lavina indulna meg a Torna-patak felé.
Orbán szerint elővigyázatosságból döntöttek a kolontáriak kitelepítéséről, ami rendben történt meg, szombaton délelőtt 715 falubeli hagyta el az otthonát.
A miniszterelnök hozzátette: a tározó körül az elmúlt napokban épített három védőgátat egy újabbal toldják meg: Kolontáron a patak bal partján húznak fel egy négy és fél méter magas falat, ami azt jelenti, hogy a hídon túli – a legnagyobb pusztításnak kitett falurészt – már nem védik egy újabb áradattól. Orbán szerint az elmúlt napokban épült védművek annyira lelassítanák egy újabb lavina sebességét, hogy gátfalomlás esetén bőven lenne idő Devecser kiürítésére.
A kisvárosban egyébként készültséget rendeltek el, ami azt jelenti, hogy veszély esetén azonnal hozzá láthatnának a lakosok kitelepítéséhez, amihez 127 szállítójármű, öt vasúti szerelvény és 319 katona vonult fel. A kormányfő úgy ítélte meg, hogy a katasztrófa sújtotta területen sikerült elkerülni a pánikot, ugyanakkor személyes benyomásokat szerzett az érintett területen élők szomorúságáról, elkeseredettségéről.
A kormányfő a külföldi tévéstábok kérdéseire reagálva kifejtette, egy esetleges újabb gátszakadásnál sem kell attól tartani, hogy a vörösiszap-szennyeződés ökológiai károkat okozna a Dunán, mivel felkészültek a lúgos, maró anyag semlegesítésére.
Orbán Viktor megismételte azt a korábban tett ígéretét, miszerint a tragédia által érintett családok saját maguk dönthetik el, hogy a jövőben hol kívánnak élni: akár Kolontáron maradnak, akár az ország másik pontjára szeretnének költözni, a magyar állam állja az új otthonuk megteremtésének költségeit.
A kormányfő bejelentette: hétfőn a parlamentben egy hosszabb beszédben fogja értékelni az elmúlt egy hét történéseit, egyúttal megerősítette, hogy a katasztrófáért személyes felelősséggel tartozók nem fogják megúszni a felelősségre vonást.