Csörte az Orbán-csomagról: Kóka szelleme kísért benne?

Az LMP szegényellenességet, a Jobbik aknákat, az MSZP pedig saját korábbi javaslatait olvassa ki Orbán-kormány akciótervéből. A KDNP terápiás gyakorlatot ajánlott a folyton közbeszóló ellenzékieknek.

A Fidesz és a KDNP mellett a Jobbik is üdvözölte az Orbán Viktor által bejelentett  akcióterv fontosabb intézkedéseit, melyek között még az LMP és az MSZP is talált kedvére valót.

Kevéssé rázta meg a parlamentet az Orbán-beszédre adott első reakció. Lázár János a Fidesz-frakció nevében támogatásáról biztosította a kormányt az akcióterv megvalósításában, bár nem mulasztotta el emlékeztetni Orbám Viktort a számadás kikényszerítéséről, az elszámoltatás társadalmi elvárásáról sem. Ezek után hosszasan szapulta a szocialistákat, akiknek köszönhetően szerinte Magyarország Európa hazug embere lett, akinek már annyi szava sincs, mint az iszákos adósnak a kocsmában.

LMP: három csapás

- Három csapás sújtja a magyar gazdaságot: az elmúlt évek katasztrofális kormányzása, a nemzetközi gazdasági környezet, illetve az önök felelőtlen nyilatkozatai - mondta a fideszes padsorok felé fordulva Schiffer András LMP-frakcióvezető. Azzal kapcsolatban, hogy Orbán új rendszert hirdetett, Schiffer emlékeztetett, hogy van egy demokratikus jogállam, amit nem váltottunk fel, és remélhetőleg nem is fogunk. Ezért arra kéri a Fideszt, amikor új víziót vázol, hagyjon fel a népképvseletekkel szembeni agitációval. Azt üdvözlendőnek mondta, hogy egy miniszterelnök szájából elhangzott a spekulatív kapitalizmus felváltása termelői modellre, de ezt új fejlődési modellnek nevezni "enyhe túlzás", azt ugyanis egy fenntartható, szolidáris társadalom felvázolása jelentené. 

Kóka szelleme

Ehhez képest Schiffer Kóka János és Bokros Lajos "szellemét" látja Orbánék akcióterve mögött: neokonzervatív fordulatot hajtanak végre, az adócsökkentés populizmusával, a kisebb állam demamógógiájával. - Nem mondják meg világosan, amikor az egykulcsos adóval előállnak, hogy ez a felső-közép régetek elgyoldalú kedvezményezéséről szól;"cserben hagyják a szegényeket". Az LMP válaszokat vár arra is, hogy milyen hatása lesz a forint alapú hitelek kamataira a fedezet nélküli adócsökkentés, és a bankszektor hogyan háritja majd rá az adósokra a rá kivetett terheket?Összességében Schiffer szerint egy szegényellenes politikai fordulatnak lehetünk szemtanúi.

KDNP: mély lélegzet...

Harrach Péter (KDNP) megdorgálta az ellenzéket, hogy állandóan közbeszólnak, ezért terápiás gyakorlatot ajánlott nekik: "mély lélegzetet venni, ellazulni, hátradőlni és figyelmesen hallgatni". Majd pedig hosszasan dícsérte Orbánt és az akciótervét, melyben a magyar emberek véleményét látta tükröződni. "Végre van gazdája a közös dolgainknak" - mondta Harrach, ami szerinte egy alapvető változás. Külön kitért Gyurcsányra, értetlenségét fejezve ki, hogy ha egyszer a darab megbukott, miért nem sétált le a szinpadról, ésmiért osztja újra az észt. Ezt követően a kereszténydemokrata politikus felsorolta az Orbán Viktor által felsorolt intézkedések egy részét, elmagyarázva közben hallgatóságának, mint jelent a társadalmi igazságosság, majd az LMP frakcióvezetőjét tévesen Schiffer Jánosnak nevezve, reményét fejezte ki, hogy az LMP is jót akar.

Aknákat lát a Jobbik

Vona Gábort nosztalgia kerítette hatalmába Orbán felszólalása alatt; mint mondta, úgy érezte magát, mint egy Jobbik-gyűlésen. A kormány akciótervét a Jobbik elnöke nagyrészben jónak minősítette, de "ha szebb jövőről van szó", aknákat is lát benne. Mintha túl kapkodó lenne a kormány a múlt elfedésével, mondta Vona, Kósa Lajos piacrengető nyilatkozatát Őszödhöz hasonlítva. Kérdésesnek nevezte, mennyire átgondolt az akcióterv, és mennyiben az elmúlt napok felelőtlen nyilatkozatai által teremtett kényszerpálya eredménye. Majd azt ajánlotta Kósa Lajosnak , "ne illegesse magát a tükörben, ha ferde a kép".

Ne is egyék

A kormány adópolitikai javaslatait Vona átgondolatlannak minősítette, és reményét fejezte ki, hogy a második akcióterv már egy magyar bankrendszer megteremtéséről fog szólni. Hiányolta továbbá, hogy nem érvényesül az "aki nem dolgozik, ne is egyék" elv a szociálpolitikában, s hogy a multikat sem érintik a bejelentett intézkedések kellőképpen. Minden esetre Vona azt kérte Orbántól, hogy ha már eddig is sokmindent vettek át a Jobbik választási ígéreteiből, "folytassák ezt a jó szokásukat".

Kufárok helyett haverok

Mesterházy Attila először is csodálkozását fejezte ki, hogy egyetlen hazaárulózás sem hagyta el Orbán száját, és nem szapulta a szocialistákat, de aztán megnyugodott Lázár és Vona hallattán: "megvolt a jó rendőr és a rossz rendőr".

Ami az akciótervet illeti, a Fidesz élen járt a válság előidézésében, amivel sokmilliárd forintot vettek ki az emberek zsebéből, míg a szocialisták voltak azok, akik stabilizálták az ország helyzetét.

A szocialista frakcióvezető reményét fejezte ki, hogy az akcióterv kidolgozásában nem olyan kiváló közgazdászok vettek részt, mint Kósa Lajos, különben nagy bajban van az ország.

Az akciótervben amúgy visszaköszönnek a Gyurcsány-, és a Bajnai-kormány intézkedéseire, melyekre akkor a Fidesz nemet mondott. Azt viszont hiányolta, hogy egy mondatot sem hallottak arról, hogyan akarják tartani a hiányt, csökkenteni az államadóságot, miközben állami bevételekről mondanak le.

Ami pedig Orbán offshore-lovagokra tett utalását illeti, Mesterházy azzal riposztolt, hogy "Jézus is kiűzte a templomokból a kufárokat, csak ő nem hozta be helyettük a haverokat".

Az egykulcsos adórendszerről az MSZP-frakcióvezető azt mondta, az a gazdagabbaknak kedvez, ahogy a minimálbér megadóztatása is, úgyhogy szerinte valóban új rendszer alakul, ám ez a gazdagokat segíti.

- Remélem, nem szopogatták túlzottan a pálinkásüveget a kormányülésen, valamint azt is, hogy az akciótervük elviseléséhez nem lesz szükség még több pálinkára - zárta sorait Mesterházy.

Orbán nem viccel

Higgadtságot és komolyságot kért viszontválaszában a képviselőktől Orbán Viktor, aki elsőként a Kósa-ügyre reagált. Szerinte biztosan viccnek szánták az ellenzékiek, hogy egy nem kormánytag képviselőjük nyilatkozata összedönti a világgazdasági rendszert. Orbán szerint az igazi gondokat az idézte elő, hogy a világ számára kiderült, az idei költségvetési hiány 85 százalékát májusig fölélték - "na ez a probléma".

Schiffer felszólalására válaszul, Orbán többször is célozgatott az LMP  hevességére, arra, hogy újoncok, gúnyosan odavetve neki, hogy a rendszervitát nem itt kell megvívni, türelmet és megértést kérve, hogy ők bizony új rendszernek nevezik az általuk elképzelt "másik világot".

Szerinte egyébként igenis önmagában is érdem a közszolgálati létszámcsökkentés, ha pedig keveslik a szegénység felszámolása érdekében tett erőfeszítéseket, akkor miért nem csinálták meg eddig? Miért nem történt meg eddig a kilakoltatási moratórium? - kérdezte Orbán, amjd a szocialisták bekiabálására, miszerint megtörtént, azt felelte: akkor miért kell újra bevezetni?

Azt pedig, hogy a pártok nem reagáltak a pártok költségvetésének tizenöt százalékos csökkentésére, Orbán van annyi támogfatottságunk a KDNP-vel közösen, hogy azt mondhassam önöknek, meg fogjuk csinálni.
Vona Gábor azon megjegyzésére, miszerint keveslik az első akciótervet, a kormányfő azt válaszolta, "Ennyire futotta", de köszönettel veszi a biztatást, lesz második is...

Az államadósság átütemezésének felvetésére válaszul, Orbán Viktor arra kérte a pártokat, hogy ezt a témát most, ebben az ideges pénzügyi hangulatban ne hozzák elő, mert "kárt fog okozni az országnak".

Mindezek után Orbán bevallotta hallgatóságának, hogy mindig volt két ellenfele a parlamentben, akik ellen harcot folytat: a nihilizmus és a cinizmus - a leküzdésük érdekében Orbán "nem ismer könyörületet".

A kormány három napos tanácskozását folytatják a miniszterek (Navracsics, Pintér, Martonyi, Matolcsy és Fellegi) az akcióterv bemutatása után. Az előtérben Orbán jegyzetel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.