Orbán: Brüsszel még nem fogadta el a magyar földtörvényt
A miniszterelnöka birtokpolitikájukkal kapcsolatban egyértelművé tette: a termőföld 80 százalékának kis- és középbirtokosoknál kell lennie, és csak a fennmaradó 20 százalék lehet nagybirtok. Azt is hozzátette, "vita ide, vita oda, a tény az, hogy négy év alatt megtízszereződött az állami földet használók száma, és ez a lényeg".
Nagy kérdésnek nevezte, van-e elég bátorság ahhoz, hogy ez a 80-20-as birtokpolitikai arány a földalapú támogatások és az agrártámogatások területén is érvényes legyen. "Mi nem állunk rosszul, hogy önökben van-e elég bátorság, azt a következő hetekben el fogják dönteni" - mondta hallgatóságának. A határidő ugyanakkor rövid, augusztusban már tudatni kell a döntéseket Brüsszellel, ezért a kormány úgy tervezi, hogy a soron következő ülésén, hétfőn meg is hozza a szükséges döntéseket - közölte.
A miniszterelnök ezzel kapcsolatban megerősítette: kormánya támogatja, hogy a földalapú támogatások és az agrártámogatások meghatározó részét a kis- és közepes gazdaságok irányába "tereljék" - vagyis hogy 150 ezer euró fölötti összegeket ne fizessenek ki -, de mindezt úgy kell megtenni, hogy eközben átmenetileg se legyenek elbocsátások az agrárszektorban.
A támogatások ilyen arányú elosztásával kapcsolatban a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) vezetése korábban kifejtette: komoly és visszafordíthatatlan károkat okoznának a magyar agráriumban.Ezzel a legnagyobb gazdálkodók nehéz helyzetbe kerülnének, pedig ez a kör állítja elő a magyar mezőgazdasági termelés negyedét. Ráadásul a szektor foglalkoztatottainak 50 százalékát ezek alkalmazzák és a honi állatállomány közel 40 százalékát is ezek nevelik, s a szántóföldi vetőmagok közel felét ugyancsak ezek a gazdaságok állítják elő.
A MOSZ részéről korábban hangsúlyozták, ezek a gazdálkodók nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a kistérségek agráréletében. A 3000-5000 lelkes településeken, például a családi-, kis- vagy az őstermelők számára olyan szolgáltatásokat is nyújtanak, amelyeket ők maguk képtelenek lennének elvégezni. Így utóbbiak tevékenysége alighanem egyszerűen ellehetetlenülne. Ez pedig tovább rontaná a vidék népességmegtartó képességét.