Ombudsmanjelölés a Sándor-palotában - egyelőre nevek nélkül
Sólyom László volt államfőtől eltérően Áder János köztársasági elnök konzultál a parlamenti erők prominenseivel a parlament által megválasztandó ombudsman jelöléséről. Az államfő a Sándor-palotába hívta egyeztetésre Rogán Antal fideszes, Harrach Péter KDNP-s, Mesterházy Attila MSZP-s és Vona Gábor jobbikos frakcióvezetőt, valamint az LMP képviseletében Schiffer Andrást, mert Szabó Máté alapjogi biztosnak szeptember 24-én lejár hatéves megbízatása. (Schiffer András jelenleg független képviselő, de a parlament őszi ülésszakától az LMP ismét jogosult lesz a frakcióalakításra.)
A frakcióvezetőknek szóló meghívóban Áder János hangsúlyozta: „bár a törvény nem kötelez erre, mégis fontosnak tartom, hogy javaslatom megtétele előtt valamennyi országgyűlési frakció vezetőjével konzultáljak erről a kérdésről”.
A köztársasági elnök számára augusztus 10-e az az alkotmányos határidő, amíg javaslatot kell tennie a parlament által megválasztandó ombudsman személyére.
Mesterházy Attila több mint félórás megbeszélést folytatott az államfővel. Távozóban, a megbeszélést követő door-step tájékoztatón újságíróknak azt mondta, alapelvekről egyeztettek. Az MSZP elnök-frakcióvezetője reménytelinek nevezte, hogy az alapelvekről sikerült közös nevezőt találni, hiszen fontosnak tartották, hogy független személyiség, és ne újabb pártkatona kerüljön az alapjogi biztosi pozícióra. Azt is fontosnak ítélték, hogy a Szabó Máté utóda ne pusztán jogtudós, "egyetemi tanár" típus, "elméleti kiválóság" legyen. – Sokkal inkább az szükséges, hogy legyen egyfajta érzékenysége, empátiája, gyakorlat iránti fogékonysága, hogy az elesett társadalmi csoportok, személyek védőbástyája is tudjon lenni – tette hozzá a szocialista politikus, aki szerint a nemzetközi jogi gyakorlat és az államigazgatási tapasztalat sem hátrány.
A Népszabadság kérdésére Mesterházy Attila azt mondta: ha a a vázolt alapelvek mentén "valóban egy jó jelöltet tud találni a köztársasági elnök, azt sem zárom ki, hogy a parlamenti szavazáson a szocialista frakció is támossa, és egy konszenzussal megválasztott ombudsman lehessen".
Az MSZP elnöke azt is hozzátette, nevek nem hangzottak el a megbeszélésen. Jelöltjéről Áder János csütörtökön tájékoztatja a frakcióvezetőket – tudtuk meg. Egyes információk szerint kormányoldalon vannak, akik úgy látják, Aáry-Tamás Lajosnak, az oktatási jogok biztosának kellene Szabó Mátét váltania a poszton. De ezt egyelőre nem erősítették meg.
Ki lehet az utód?
"Még olyan szavakat mondana, amelyeket megbánna" – ezt Szabó Máté tevékenysége kapcsán mondta Rogán Antal az Áder Jánossal folytatott megbeszélésről távozóban kérdésekre válaszolva, hozzátéve: épp ezért szándékosan nem minősít Szabó Máté "személyét és tevékenységét".
A Fidesz frakcióvezetője is azt mondta, konkrét nevek nem hangzottak el a megbeszélésen. De szerinte így is volt értelme a konzultációnak, egyetértettek abban, hogy a leendő ombudsmannak kell rendelkeznie jogi tapasztalattal, "súllyal és tekintéllyel", valamint némi gyakorlati tapasztalattal is, és előny, ha a jelöltnek van diplomáciai jártassága és konfliktustűrő képessége is, hiszen az ombudsman alapvetően "a mindenkori kormányzati apparátusokkal, hivatalokkal, önkormányzatokkal szemben hoz gyakran állásfoglalásokat és döntéseket". Azt mondta, a Fidesz számára elfogadhatóak az államfő által ismertetett alapelvek az alapvető jogok új országgyűlési biztosának kiválasztásához. Rogán Antal mosolyogva hárította munkatársunk kérdését is, hogy Aáry-Tamás Lajost alkalmasnak találnák-e a posztra.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője azt mondta a megbeszélés után, hogy szerinte a kiválasztásnál fontos alapelveket, amelyek "a választandó személy rátermettségére, szakmai hozzáértésére vonatkoznak", minden felelős politikus el tudja fogadni. Egyúttal megköszönte Áder Jánosnak, hogy törvényi kötelezettség nélkül is biztosított lehetőséget az egyeztetésre az új ombudsman személyéről.
Schiffer András (LMP) viszont nagyra értékelte Szabó Máté munkáját, különösen a jelenlegi helyzetben, amikor "a kétharmados többség előtt minden közjogi korlát leomlott és kevés védekezési mechanizmus óvja meg az embereket a többség önkényétől". Ezért az új országgyűlési biztos olyan kell, hogy legyen, amilyen Szabó Máté volt. De szerinte a Szabó Máté jelölésekor szóba került más lehetséges aspiránsok közül például Tóth Gábor Attila személye, tudása, felkészülése iránytű lehet az új jelölt kiválasztásához. Tóth Gábor Attila a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke.
A Jobbik szerint az új alapvető jogok biztosának olyan embernek kell lennie, aki a szakmai feltételeknek is megfelel, valamint a lehető legszélesebb társadalmi réteget "fedi le". Vona Gábor elnök-frakcióvezető fontosnak tartja, hogy az államfő olyan jelöltet nevezzen meg, aki sem az előző rendszerben, sem az elmúlt 23 évben nem volt egyetlen párt tagja sem. Nevekről ő sem beszélt. (Viszont a köztársasági elnöknek felvetette, hogy Magyarország további EU-integrációja előtt mindenképpen népszavazást kell tartani. Vona Gábor arra kérte Áder Jánost, hogy "tekintélyével segítse elő ezt a társadalmi vitát". Tájékoztatása szerint erre az államfő úgy reagált, elgondolkozik rajta