Olcsóbb volt az EP-választák, mint tervezték

A 2009. június 7-i magyarországi európai parlamenti (EP) választások 3855 millió forintba kerültek, a tervezettnél 245 millió forinttal kevesebbe. A választás informatikai rendszere megfelelően működött - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a voksoláshoz felhasznált pénzeszközök elszámolásának ellenőrzésekor.

A választási feladatok lebonyolításához az Országgyűlés a 2009. évi költségvetési törvényben 4100 millió forintos előirányzatot hagyott jóvá, ebből a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalához 3951 millió forintot, a Külügyminisztériumhoz 86 millió forintot és az (akkori) Önkormányzati Minisztériumnál 63 millió forintot csoportosítottak át.

A tervezett kiadás a 2004. évi EP-választás tervezett kiadásainál 5,8 százalékkal alacsonyabb volt. A csökkenést a külképviseleti szavazás költségeinek csaknem háromnegyedes, a központi kiadások egyharmados csökkenésének és a helyi kiadások több mint egyharmados növekedésének együttes hatása okozta - olvasható az ÁSZ jelentésének az MTI-hez hétfőn eljuttatott összegzésében.

Általános hiányosságként említi az ÁSZ, hogy az önkormányzatok és a regionális államigazgatási hivatalok a kiadásokat csak kiemelt előirányzati bontásban mutatták ki a pénzügyi terv készítésénél, azon belül elmaradt a feladatonkénti részletezés. Az önkormányzatok a választás pénzügyi megvalósításához szükséges előirányzat-módosításokat nem hajtották végre az előirányzat felhasználása előtt, így jóváhagyott kiadási előirányzat nélkül vállaltak fizetési kötelezettséget - állapítják meg.

A választáshoz kapcsolódóan az Országos Választási Iroda (OVI) 48 tagjának adott személyi juttatás kifizetésének átlaga 521 ezer forint, a legkisebb összeg 200 ezer forint, a legnagyobb összeg 2 millió 610 ezer forint volt. Az OVI vezetője, a helyettese és a 900 ezer forint feletti juttatásban részesülő két OVI-tag céljutalmának meghatározásánál nem vették figyelembe, hogy a meghatározott célfeladat egy részét az érintett dolgozók munkaköri leírása is tartalmazta - olvasható az ÁSZ jelentésében.

Az ÁSZ kitér arra, hogy a választás informatikai rendszere megfelelően működött, nem adódott olyan probléma, amely" feldolgozási fennakadást, tájékoztatási zavart vagy összesítési hibát okozott volna". Az önkormányzati miniszter elfogadta választásban részt vevőknek a kiadásokról készített elszámolásait: a kiadás 3855 millió forint, a maradvány 245 millió forint volt - áll a jelentés összegzésében, amely szerint az illetékes szervek eleget tettek ellenőrzési kötelezettségüknek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.