Október 13-án indul a kórházak államosítása
Az egészségügyben a D-Nap október 13., csütörtök lesz, ekkor kapnak a főigazgatók és gazdasági igazgatók egy „több lépcsős fórumon” tájékoztatást a kórházak állami átvételével kapcsolatos kormányzati tervekről – jelentette be Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár a kórházi gazdasági vezetők balatonfüredi közgyűlésén. Az intézményvezetők eddig az államosításról csak informális beszélgetések révén jutottak információkhoz, ám az a ma reggeli hír, amelyről több lap is beszámolt, hogy egy készülő törvénymódosítással valamennyien útilaput kapnak, megrázta őket.
Szócska Miklós megerősítette, hogy az intézmények állami átvételével általános tisztújításra is lesz, ám a szakpolitikus szerint ez jó hír, mert megszűnik a bizonytalanság. (Ettől persze a teremben lévők közül még senki sem könnyebbült meg.) Szócska megnyugtatásul csak annyit közölt: a kormány a hatékony, gyors váltásban érdekelt, amit a menedzsmentekkel együtt szeretne végigcsinálni. Nem célja a boszorkányüldözés, de afelől sem hagyott kétséget, hogy „a trükközőknek, az átalakítás útját keresztezőknek”, nem lesz maradásuk. Példaként említette azt az intézményt, amelyben két hét alatt nyolcszázmillió forintot sikerült elköltenie a menedzsmentnek: oda biztosan találnak majd alkalmasabb vezetőt – jelentette ki. Az államtitkár szavai, mint utóbb kiderült, nem nyugtatta meg az érintetteket, ugyanis hiába firtatták: hogy aki marad, az milyen feltételek mellett, kompetenciákkal dolgozhat tovább - erre nem kaptak választ, csak azt a sokat sejtető ígéretet, hogy majd csütörtökön minden részletet megismerhetnek.
Az államtitkár saját állítólagos leváltásáról szóló hírekkel kapcsolatban megjegyezte: „Annyira ismerjük a miniszterelnököt, hogy ha valamilyen irányba letette a voksát, akkor mellette marad. Nyugodt vagyok, végzem a dolgom. Lehet csirkebélből jósolni, lehet arra tenni, hogy kibekkeljük, míg belebukik, de ez már nem visz sehova. Ezért erre én csak azt szeretném mondani: ami most következik, az nem gyakorlat, hanem maga a valóság, ha most nem csináljuk végig, akkor nincs tovább.”
A politikusnak nem volt kétsége, hogy a városi kórházak államosítása a megyeik módjára 2012-ben elkezdődik és 2013-ra befejeződik. Szavaiból kiderült: a kórházak számláit a kereskedelmi bankok helyett a jövőben Kincstár fogja vezetni, és itt történik majd a bérszámfejtés is. Óvatos becslések szerint sok százmilliárdnyi összeg kezelésétől eshetnek el a bankok hónapokon belül. Az "üzletnek" a kórházak is vesztesei lesznek, hiszen most a bankok a folyószámlán lévő összeg után kamatot fizetnek, a Kincstár viszont jutalékot kér.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy tárgyalnak a beszállítókkal az adósságok rendezéséről, az állam megállapodásra törekszik a kórházak beszállítóival. Hozzátette: A "dunaújvárosi modellt" nem tartja megvalósíthatónak. )Dunaújvárosban a beszállítók adóssága kinn maradt egy cégben, amelynek nincs vagyona, és most futnak a hitelezők a pénzük után.)
Új elnököt is választottak
Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) új elnököt is választott a közgyűlésen, így egy év múlva Ari Lajos elnököt Molnár Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár volt finanszírozási szakembere váltja a poszton. MOlnár Attila néhány hónapja távozott az OEP hivatalából, azóta szakértőként dolgozik. Az EGVE a Magyar Kórházszövetséghez hasonlóan a választott tisztség lejárta előtt egy évvel elvégzi a tisztújítást.