Óbuda: robbanás után kommunikációs zavarok
„A lakóépület lakásainak használatát (…) megtiltom” – egyebek mellett ez olvasható abban a határozatban, amelyet az óbudai önkormányzat építési hatósága küldött az augusztus 7-i, két halálos áldozattal járó robbanásban részben megsemmisült, a Pacsirtamező és a Tímár utca sarkán álló társasház tulajdonosközösségének. Ez pedig alaposan meglepte a lakások tulajdonosait és a ház közös képviselőjét: augusztus végén ugyanis a statikus, valamint a polgármesteri hivatal illetékese is úgy vélekedett, hogy a lakók egy része hamarosan visszaköltözhet otthonába. További feszültséget okoz az: az építési hatóság 500 ezer forintig terjedő bírságot helyezett kilátásba, amennyiben a társasház nem hárítja el harminc napon belül az életveszélyes állapotokat.
Vikor László, a társasház közös képviselője érdeklődésünkre úgy fogalmazott: meglehetősen váratlanul érte őket a hatóság levele. Mint mondta, az elmúlt hetekben abban a hiszemben voltak a statikus szóbeli tájékoztatása alapján, hogy a csak csekély mértékben sérült lakásokba hamar visszaköltözhetnek tulajdonosaik. Ehhez képest szerinte a teljes tiltás akkor is meglepő, ha maguk is tudják: több lakás a por, a romok miatt ha nem is lakhatatlan, de mindenképp élhetetlen.
A közös képviselő azzal folytatta: nyilván jogszabályok írják elő az esetleges büntetés kilátásba helyezését, ám ezt már csak azért is furcsának találják, mert korábban az önkormányzat vállalta magára az életveszély elhárítását. A robbanás utáni napokban is a kerület megbízásából kezdték el a romeltakarítást. A közös képviselő emellett nehezményezte azt is: noha a hatóság az augusztus végén elkészült statikai szakvélemény alapján hozta meg a határozatot, ők ezt még mindig nem kapták meg. Holott – tette hozzá – ez már csak azért is fontos lenne, mert csak a szakvélemény alapján tudják elkezdeni az épület helyreállításának előkészítését.
Markóné T. Éva, a kerületi építési hatósági osztályvezetője lapunk érdeklődésére az épület lakhatatlanná nyilvánítása kapcsán azt mondta: több lakás valóban csak csekély mértékben sérült, ám azok megközelítése veszélyes, ráadásul több ingatlanban megoldatlan a gázszolgáltatás. Kérdésünkre közölte: a robbanás utáni azonnali beavatkozásokat az önkormányzat finanszírozta, közel 30 millió forint összegben, de a további veszélyelhárítás már a társasház feladata, amiről tájékoztatták is a közös képviselőt. Így – tette hozzá – arról is tájékoztatták, hogy a határozat kötelező eleme a bírság kiszabásának kilátásba helyezése. A társasház lakói által régóta várt, egyre inkább hiányolt statikai szakvélemény kapcsán pedig úgy fogalmazott: azt már rég elküldték "elektronikus úton."
A „kommunikációs zavarok” mellett az sem segíti a ház lakóit, hogy továbbra sem tudni, mi okozta a robbanást, így még a biztosítási ügyeket sem intézhetik teljes körűen. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál érdeklődésünkre csak annyit közöltek: még folyamatban van a vizsgálat, szakértői véleményekre várnak.