Nyolcpontos program

Nyolc konkrét kormányzati ígéret szerepel a demokratikus ellenzéki szövetség programjában, erre fognak építeni a választásokig hátralévő néhány napban – tudta meg a Népszabadság.
Mesterházy Attila kampánykörúton
Mesterházy Attila kampánykörúton
Kovács Attila / MTI

 

Információink szerint a nyolcpontos listát az együttműködésben részt vevő pártok (MSZP, Együtt–PM, DK, Liberálisok és a külső támogató MoMa) egybehangzóan elfogadták és támogatják. A vállalások között – amelyek egy részétmár nyilvánosságra hozták a kampányfórumokon – elsőként szerepel kétszázötvenezer „új, valódi” munkahely megteremtése, a lehetőség nélkül maradó fiataloknak pedig garantált munka vagy képzés biztosítása. A Mesterházy Attila kormányfőjelölt vezette ellenzéki szövetség nyolc pontja között van még a nettó minimálbér százezer forintra emelése úgy, hogy a munkáltatók bérterhei nem nőnek.

Szintén a vállalások között szerepel, hogy kormányváltás után a mikrovállalkozások leírhatják a társasági adójukból a bérekre rakódó közterheket. A szövetség vállalja, hogy jelentősen csökkentik az alapvető élelmiszerek árát (korábban ezek áfatartalmának radikális csökkentéséért kampányoltak, de a Fidesz–KDNP nem támogatta), illetve, hogy igazságossá és fenntarthatóvá teszik a rezsicsökkentést.

„Százezer forintos nyugdíjig minden 65 év feletti huszonnégyezer forint pluszpénzt kap, hogy meg tudja fizetni a gyógyszereit” – olvasható a nyolcpontos listában. Ugyancsak a vállalások között szerepel az elviselhetetlenül hosszú várólisták radikális csökkentetése, majd megszüntetése, illetve a gyermekéhezés teljes felszámolása.

Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke és a párt – ezzel együtt az ellenzéki szövetség – kampányfőnöke elmondta: fontos bemutatni a választóknak, hogy a szövetségnek van tartalmi, konkrét, megvalósítható és számon kérhető alternatívája. Azzal kapcsolatban, hogy a választási sorsolás értelmében az MSZP és pártszövetségeseinek neve a harmincadik, az utolsó előtti helyen szerepel majd a szavazólapon, a politikus azt mondta: nem szerencsés, hogy hosszú, lapozni való szavazólap lesz a választáson, de erre számítani lehetett. Molnár szerint annak nincs jelentősége, hogy a szövetség hányadik a sorban, szerinte a harmincas szám könnyen megjegyezhető.

„Badarság lenne nem foglalkozni azzal, hogy a választók miként tudják majd megtalálni a kormányváltó szövetséget a szavazólapon” – mondta Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke. Hozzátette: az eredeti terveknek megfelelően az utolsó hetekben a kampány során azt is meg kell „tanítani” a választóknak, hogy a kormányváltó szövetség hányadik helyen, milyen logóképpel fog szerepelni a szavazólapon.

„A névbitorló és érdemi támogatottsággal nem rendelkező, a fideszes választási szabályok előnyeit kihasználó és a kormánypártok érdekeit kiszolgáló pártok mozgását is figyelni kell. Az biztos, hogy a kormányváltó szövetség pártjai rendelkeznek a legerősebb ismertséggel és a legismertebb listavezetőkkel. Ezt, illetve a szavazólapon való megjelenést és elhelyezést is szóróanyagokon és internetes felületeken fogjuk hirdetni a választók között” – mondta.

Az ellenzéki Összefogás ezután elsősorban Kormányváltás néven fog szerepelni a kampányban, ez azonban nem jelent érdemi változást, állítják az érintettek. Arról még januárban állapodtak meg a felek, hogy – miután a bázis rendre „összefogást” szorgalmazott – ezen a néven szerepeltetik majd az együttműködést és annak képviselőit.

Az összefogás mint kifejezés azonbanmár régebb óta használatban volt: Szepessy Zsolt monoki polgármester alapított korábban Összefogás Párt néven politikai szervezetet, amely egyéni jelöltekkel és országos listával is jelen lesz az április hatodikai voksoláson. Szepessy többször kifogásolta, hogy az ellenzékiek is használják a kifejezést; igaz, ők azzal védekeztek: nem lehet minden szót levédetni, és nem bejegyzett formációként használják az Összefogás elnevezést.

A szövetséges pártok ezzel kapcsolatban leszögezték: új szakaszba lépett a kampány, az egyéni jelöltek és a listák bejegyzése után – „a már korábban kialakított stratégiát követve” – már a kormányváltás esélyét fogják hangsúlyozni. „Nem a név változik tehát (hiszen eddig sem volt neve a pártszövetségnek, csak a választóktól kapott elnevezés volt az összefogás), hanem a kampány üzenete.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.