Nyerő modell
Az ötmilliárdos beruházásból a magyar állam és az Európai Unió együtt 1,2 milliárd forintot vállalt magára. 2017-ig felépül egy új iskolaközpont, amely módszereiben és technikai feltételeiben az ország legmodernebb oktatási intézményeinek egyikévé válhat.
Az ötlet onnan ered, hogy eleinte német mérnökök, szakmunkások költöztek Győrbe az Audi-gyár termelésének beindításához. Hosszabb időre, családostul telepedtek le, s gyerekeik számára megfelelő színvonalú német nyelvű iskolát akartak teremteni. Az Audi 2010-ben egy régi győri iskolában kezdte meg az oktatást 58 diákkal. Jelenleg már alapítvány működteti az intézményt, amely az óvodától az érettségiig terjedő képzést kínál.
A fejlesztés első eredménye: az új iskolaszárny Krizsán Csaba / MTI |
Az oda járó gyerekek után megkapják a magyar állami normatívát, amit az Audi kiegészít. Az együtt tanuló német és magyar diákoknak nem kell fizetniük a kétnyelvű oktatásért, miközben magyar és német bizonyítványt is szerezhetnek. Borkai Zsolt polgármester azt mondja: Európában nincs még egy olyan modell, hogy egy vállalat az állammal és az önkormányzattal együtt ingyenes alapítványi iskolát hoz létre, mégpedig nemcsak saját dolgozói gyerekeinek, hanem nyitottá teszi az intézményt. A túljelentkezés óriási.
A szülők, akiket megkérdeztünk, elmondták, hogy az Audi intézménye elitiskolának számít. Sokakat vonz a német és a magyar érettségi együttes megszerzésének a lehetősége, mások kiváló ajánlólevélnek tartják az iskolát arra az esetre, ha gyerekeik külföldön akarnak munkát vállalni vagy továbbtanulni.
M. László Ferenc: Vagyonokat költött az Orbán-kormány, csak eltaktikázta magát
Fekete Gy. Attila: Törvénytelenül építették a vasfüggönyt
Doros Judit: Már nem kér a Fideszből a volt képviselő
Szalai Anna: Már ürül a lakópark
Lencsés Károly: Jobban félnek egy pesti éjszakától, mint a menekültektől
Fekete Gy. Attila: Őssejt a Golgotán
Fazekas Erzsébet: Embercsempész lettem Magyarországon