Lassan, de javul a magyarok nyelvtudása
Az Euro Nyelvvizsga Központ elmúlt tíz évben gyűjtött adatai szerint a 16-18 évesek közül kerül ki a nyelvvizsgázók zöme, mintegy 35 százalékuk. 30 százalékkal őket követik az egyetemisták és főiskolások, akik általában a tanulmányaik második felében, 22-25 éves korukban próbálkoznak a nyelvvizsgával. Kisebb létszámú csoportot alkotnak a harmincas-negyvenes éveikben járók, akik az összes vizsgázó 15 százalékát teszik ki. Az ötven év felettiek csak elvétve tesznek nyelvvizsgát - derül ki a központ tájékoztatásából.
Az Euro Nyelvvizsga Központ által 2001-ben kifejlesztett Euroexam nyelvvizsga az elmúlt 10 évben közel 70 ezer nyelvtanuló tudását mérte fel. Közülük 44 ezren tettek sikeres angol vagy német nyelvvizsgát, ami körülbelül 64 százalékos eredményességi arányt jelent. Az angol és német nyelvvizsgák eredményessége nem mutat lényeges eltérést.
A vizsgázók többsége az egyetemi felvételi, illetve a diploma átvétele érdekében nyelvvizsgázik. A harmincas korosztályban már megjelennek azok, akiktől ugyan nem követelik meg a vizsgát, de tisztában vannak vele, hogy a nemzetközi bizonyítvány megszerzése érték a munkaerőpiacon.
2001 óta évről évre emelkedik a nyelvvizsgával próbálkozók száma, az emelkedés Budapesten és vonzáskörzetében a legerősebb. A vizsgára jelentkező nők száma jelentősen meghaladja a férfiakét, ugyanakkor a férfi vizsgázók néhány százalékkal sikeresebbek a nőknél.
Tapasztalataink szerint lassan, de fokozatosan javul a hazai fiatal felnőttek nyelvtudása – mondja Rozgonyi Zoltán, az Euro Nyelvvizsga Központ ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: a 35-40 év felettiek főleg a rendszerváltás idején voltak motiváltak. Akkor sokan fogtak neki a nyelvtanulásnak, és ma is szép számmal látogatják a nyelviskolai, vállalati tanfolyamokat. Szerinte a középiskolákból kikerülő fiatalok nyelvtudása bíztató mértékben javul, de még szó sincs ugrásszerű változásról. - Nagyon messze vagyunk még attól, hogy elégedettek lehetnénk, ám a huszonévesek között mára körülbelül 2-3-szorosára nőtt azok száma, akik hatékonyan használnak legalább egy idegen nyelvet, ami leggyakrabban az angol – teszi hozzá Rozgonyi Zoltán.