Nyakó István visszautasítja a korrupciós vádakat

Nyakó István, az MSZP szóvivője visszautasítja egy osztrák hetilap titkos brit jelentésre hivatkozó állítását, amely szerint egy osztrák fegyverlobbista a szocialistákon keresztül korrumpálta a beszerzési eljárásokat Magyarországon; a lap szerint a jelentés "a szocialistáknak való 7,5 százalékos kifizetésre" utal.

Egy osztrák sajtóértesülés szerint egy tavaly júliusi titkos brit jelentés osztrák, cseh és magyar fegyverzeti beszerzésekkel  kapcsolatos megvesztegetés gyanúját fogalmazza meg Alfons  Mensdorff-Pouillyval szemben.

A Format című hetilap csütörtöki internetes cikke szerint a  birtokukba jutott, 2008. július 25-i keltezésű harmincoldalas  feljegyzést a súlyos csalások felderítésére szakosodott brit szerv,  az SFO küldte az osztrák belügyminisztériumnak.
Az újság szerint az "Ali" címet viselő dokumentumban többek  között az szerepel: az SFO-nak "alapos oka van feltételezni", hogy a  British Aerospace (BAE) brit fegyverkonszern az Ausztriában jelenleg  csalás, megvesztegetés és pénzmosás gyanújával vizsgálat alatt álló  Mensdorff, mint képviselője segítségével "korrumpálta a beszerzési  eljárásokat Ausztriában, Magyarországon és Csehországban".

A BAE állítólag 107,6 millió eurót bocsátott Mensdorff-Pouilly  rendelkezésére "harmadik félnek történő kifizetésekre", ezek a  kifizetések a brit jelentés szerzőjének gyanúja szerint korrupciós  pénzösszegek voltak. Nem tudni, hogy mennyit használtak fel ebből az  összegből, de a jelentés lehetségesnek tartja, hogy a pénz nagyobb  részét a magyar beszerzési eljárásra fordították.

A cikk szerint Magyarországról az áll a jelentésben: "sokkal  egyértelműbbek a politikai célú kifizetésekre való utalások". Egy  2001. október 3-i megbeszélésről szóló feljegyzésre hivatkozik,  amelyben "a szocialistáknak való 7,5 százalékos kifizetésre" utalnak.

Nyakó István erre reagálva csütörtökön az MTI-nek elmondta: 2001-ben nem a szocialisták voltak kormányon, de nem csak ezért nem  fogadnak el megvesztegetési pénzt, hanem mert erkölcsileg elítélendő  és a jogszabályok is elítélik. "Nem kértünk és nem is kaptunk  senkitől támogatást. De elég buta lehet az a fegyverkereskedő, aki  egy ellenzékben lévő pártot kíván megvesztegetni, hogy az ország  fegyvert vásároljon tőle. Valószínűleg a lap sem nézett pontosan  utána ennek az információnak, hacsak nem maga találta ki" - tette  hozzá.

Az osztrák férfi tanácsadóként tevékenykedett az Eurofighter és  a Gripen vadászrepülőgépek gyártásában egyaránt érdekelt BAE  konszernnél. Mensdorff-Pouilly ellen 2007 óta nyomoznak a brit és az  osztrák hatóságok. Az osztrák ügyészség elsősorban a 2002-es osztrák  vadászrepülőgép-beszerzéssel kapcsolatban vizsgálódik ellene. Az  osztrák és a svéd sajtóban korábban már felmerült, hogy az ügynek magyar szála is lehet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.