Növeli a terrorveszélyt a magyar katonák kiküldése
Magyarország katonákat küld az iraki Kurdisztán területén lévő Erbílbe az Iszlám Állam elleni fellépésre alakult nyugati koalíció támogatására.
Orbán Viktor a missziót a Fidesz hétfői frakcióülésén – ahogyan a miniszterelnök azt a Népszabadságnak elmondta – azzal indokolta, hogy "mi a nyugati katonai koalíció része vagyunk és az kötelességekkel is jár, nem csak biztonsági garanciával, és ilyenkor amit lehet, azt vállalni kell". Másrészt a 150 főt is meghaladja azoknak a magyaroknak száma, akik a térségben dolgoznak, "tehát ha van a világ távoli pontján érdeke Magyarországnak, akkor itt most van, mert magyar embereket és magyar beruházásokat kell védeni". Végül azzal indokolta lapunknak a szerepvállalást, hogy nem egyedüli, de a legnagyobb vesztesei, a legsúlyosabb áldozatai ennek a terror-államnak a keresztények. És mi keresztény alapon álló ország vagyunk, és nem tehetjük meg, hogy az adott keretek között nem teszünk meg mindent a keresztények védelme érdekében.
Munkatársunk kérdésére, hogy az Egyesült Államok részéről érkezett-e hivatalos felkérés Magyarország számára, vagy csak általában, a miniszterelnök azzal reagált, nincs tudomása erről, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter folytatja az egyeztetéseket.
A Fidesz–KDNP-frakció déli zárt ülésén támogatta a misszióban való magyar részvételt. A kiszivárgott hírek szerint a miniszterelnök azt is mondta, hogy a nyugati koalíció támogatása javítja a magyar–amerikai viszonyt is. A frakcióülésen egyetlen fideszes képviselő, Boldog István nem szavazta meg a missziót, állítólag azt hozta fel ellene, hogy a magyar részvétel jelentősen megnöveli Magyarországon a terrorfenyegetettséget. Azt Orbán Viktor is elismerte, hogy valamivel megnöveli a veszélyt, de megítélése szerint a nyugati koalícióban való részvétel nem jár különösebben nagyobb kockázattal Magyarország számára.
Rogán Antal arról számolt be újságírók előtt, hogy Magyarország "nem támadó, hanem védekező funkcióra" küldene katonákat, akik az Erbílbe érkező német és olasz kiképző tisztek, valamint az ott dolgozó és élő magyarok védelmét látnák el, és csak az említettek elleni támadás esetén vennének részt "tevőleges katonai cselekményekben".
Rogán Antal kérte egyúttal az ellenzéki frakciókat, fontolják meg a magyar katonai részvétel támogatását, ahhoz ugyanis kétharmados többségre van szükség az Országgyűlésben, ami a Fidesz–KDNP-nek nincs meg. Szerinte "biztosra menni úgy lehet, ha ellenzéki frakciók között is van támogató". "Most az is eldől, hogy a nyugati koalíció melletti elkötelezettsége kinek milyen. Itt az alkalom, hogy például az MSZP a nyugati orientációjáról a parlamentben a szavazatával is bizonyosságot tegyen". A frakcióvezető emlékeztetett, hogy az Iszlám Állammal szembeni nyugati koalíció a terrorizmus és a barbárság elleni fellépésre alakult meg.