NOTA - a senkire se szavazók tudatos tábora
Azok, akik szavazni akarnak, de senkit sem tartanak érdemesnek a voksukra, nem tudják ezt kinyilvánítani. Ha nem mennek szavazni, nem jó a lelkiismeretük. Ha elmennek, az se jó, mert olyanra szavaznak, akivel egyáltalán nem értenek egyet. Franciaországban és Spanyolországban már kitalálták e bizonytalan, de aktív szavazópolgárok lelkivilágának megmentésének módját. A megoldás a NOTA szavazat - None Of The Above, azaz „A fentiek közül egyikre sem" - , aminek a lényege, hogy, hogy van lehetőségem a szavazólapon olyan négyzetet ikszelni, amivel nem szavazok egyik pártra sem.
- Ez csak annyiban tér el a nemszavazástól, hogy nagyon tudatos, ezért üzenetértéke van. Nem arról van szó, hogy nem érdekel a politika, telefirkálom a szavazólapot, vagy képtelen vagyok eltalálni az X-szel a négyzetet. Tudatosan vagyok nemszavazó. Ennek lehet értelme. Olyan szofisztikált választói magatartást feltételez, amitől messze állunk - magyarázza Török Gábor politikai elemző.
- Látom, sokan vannak a fiatalok közül, akiknek fontos az identitásuk szempontjából, hogy elmenjenek szavazni, és ne döntsenek a felsoroltak közül, de ez a választók többsége számára értelmetlen gondolat. Ezért kevés esélyét látom, hogy ez az elképzelés megvalósuljon. A politikai elitnek nem érdeke a választási rendszer ilyen átalakítása, az ügydöntő népszavazás lehetősége alacsony. Mivel ez tipikusan posztmateriális jellegű téma, csak olyan helyeken működhet, ahol a politika már nem a pénztárcával kapcsolatos, de nálunk még csak materiális kérdésekkel lehet mobilizálni a szavazókat.
Az interneten népszerű az ötlet, ám a támogatók köre csekély. A „NOTA-népszavazást!" Facebook csoport páldául mindössze 707 tagot számlál.
Elég nehéz megfogni a NOTA szavazat értelmét. A részvételi arányt növeli, de a mandátumelosztást nem befolyásolja, csak a pártokra leadott szavazatok számítanak. Ennek az „ellenszavazatnak" akkor lenne igazán értelme, ha az erre a kategóriára leadott szavazatok arányában kevesebb képviselő jutna be a parlamentbe, és így a szavazás eredménye a szavazói akarat valós megoszlását mutatná. Erre egyelőre még sehol nincs példa.