Nézőpont: a Fidesz ésszerű döntést hozott

„Mivel a kormánypártoknak nem sikerült népszerűvé tenniük a regisztrációt, ésszerű döntést hoztak azzal, hogy elálltak annak bevezetésétől” - így kommentálta a Népszabadságnak az Alkotmánybíróság és a Fidesz döntését Fodor Csaba politikai elemző.

A Nézőpont Intézet munkatársa kérdésünkre hozzátette: a korábban még csak tervezett regisztráció a kezdetektől fogva nem volt népszerű, a Nézőpont augusztusi kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek hetven százaléka szerint mindenkinek joga van szavazni, s csak huszonöt százaléka szerint helyes, hogy csak azok vehessenek részt a választáson, akik szándékukat előre jelezték.

„A regisztráció tartalmi kérdéseiben ugyan számos előrelépés történt az eredeti elképzelésekhez képest, az Alkotmánybíróság mégis úgy ítélte meg, hogy a minden választóra kiterjedő regisztráció bevezetése kellően megalapozott cél nélkül nem tekinthető indokoltnak. Mivel a kormánypárt jelezte, hogy az Alkotmánybíróság döntését már februárban végrehajtják, a testület észrevételeinek megfelelően módosított választási eljárási törvény alkalmas a 2014-es voksolás lebonyolítására és nem lehet majd megkérdőjelezni a következő választás legitimitását” - tette hozzá Fodor Csaba.

Az elemző szerint azzal, hogy tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését, a Fidesz elejét veheti azoknak az ellenzéki vádaknak, amelyek a regisztráció esetleges ismételt Alaptörvényben való rögzítését követően erősödtek volna fel. „A választók regisztrációs hajlandóságától függetlenül ráadásul továbbra is a kormánypárt rendelkezik a legaktívabb és legkönnyebben mobilizálható szavazótáborral, amely továbbra is komoly előnyt jelent a Fidesznek.

A regisztráció kapcsán inkább csak taktikai okokból felháborodott, a kormánypárt híveinek leglelkesebb regisztrációs szándékát tétlenül szemlélő ellenzék számára az alkotmánybírósági döntés azt a következményt vonja magával, hogy regisztrációs kampány híján elegendő lesz egy alkalommal mozgósító kampányt folytatniuk. Ezáltal az ellenzéki pártok valamennyi erőforrásukat a tényleges választási kampányra fordíthatják” - fogalmazott lapunknak Fodor Csaba, hozzátéve: az AB alkotmányellenesnek találta azt is, hogy a közvélemény-kutatási eredményeket ne lehessen nyilvánosságra hozni a szavazás előtti hat napban, amire a közvélemény-kutatókkal írt nyílt levélben a Nézőpont is felhívta a figyelmet. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.