Nézőpont: elfogyott az MSZP-tábor harmada
A felmérés eredményei szerint – a 2010-es választási rendszer keretei között – a kormánypártok "matematikailag" most is meg tudnák ismételni a kétharmados eredményt. A Heti Válasz megbízásából, a kormányzás félidejében készített felmérés adatai szerint a 2010-es háromszoros szavazatkülönbség a korábbi és jelenlegi kormánypártok között négyszeresre nőtt.
Becsléseik szerint 2010-hez képest körülbelül 700 ezerrel kevesebben, összesen 4,5 millióan vennének részt "most vasárnap" egy választáson, és közülük 2,2-2,5 millióan újra a Fidesz-KDNP-t választanák. Emlékeztettek arra, hogy 2010-ben 2,7 millió listás szavazatot kapott a mostani kormánypárt.
A Nézőpont Intézet szerint az elmúlt két év legnagyobb vesztese az MSZP, mert szavazóinak harmada "kámforrá vált". Míg 2010-ben 990 ezren, "most vasárnap" körülbelül 630-690 ezren szavaznának a korábbi kormánypártra, és "az MSZP-ből kivált Gyurcsány-pártnak" is csak 80-120 ezer szavazója lehet – írták a Demokratikus Koalícióra utalva.
A kutatás adatai alapján a többi ellenzéki párt azonban őrzi táborát: a Jobbik nagyjából 800-880 ezer, az LMP 330-370 ezer szavazót tudhat maga mögött.
A reprezentatív közvélemény-kutatást február 13-16. között, ezer ember telefonos megkérdezésével végezték. A kutatás alapján végzett, részletesebb elemzés szerint a magyarok 31 százaléka szimpatizál a kormánypártokkal, ami a kormányzati periódus feléhez közeledve is jelentősen több, mint az ellenzéki pártokat támogatók aránya. Mint írták, 12 százalék nevezte meg a Jobbikot, 9 százalék az MSZP-t, 5 százaléka az LMP-t, 2 százaléka pedig a Demokratikus Koalíciót olyan pártként, amellyel szimpatizál.
Közölték, a magyarok 55 százaléka szavazna biztosan egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson, míg 2010-ben 64 százalékuk vett részt. Az aktív szavazók 54 százaléka voksolna a Fidesz-KDNP-re, 19 százaléka a Jobbikra, 13 százaléka a szocialistákra, 8 százaléka a Lehet Más a Politikára, 3 százaléka pedig Gyurcsány Ferenc pártjára.
A Nézőpont Intézet eredményei szerint a 2010-es választási rendszer keretei között most is megismételhető lenne matematikailag a kétharmados eredmény.
Emlékeztettek arra, hogy a választások előtt a Fidesznek 283 mandátumot becsültek; ám 263 lett, most ugyanazzal a módszertannal, a régi választási rendszerben, a Demokratikus Koalíció és az MSZP közös, az LMP önálló indulása esetén 264 képviselői helyet kalkulálnak a kormánypártnak.
Hozzátették ugyanakkor, hogy "a politika nem csak matematika", a tényleges eredménybe beleszámítana az ellenzék mozgósító képessége és a kormánypárti szavazók véleménye az elmúlt két év kétharmados teljesítményéről.
Jelezték azt is, hogy az új választási rendszer pontos hatásait sem ismerik még, bár az elemzők egyetértenek abban, hogy ezután valamivel könnyebb lesz egy pártnak minősített többséget szereznie.