Nevetéssel nyugtázták a pécsi diákok a "tragikus" törvényt

Kapkodó, a társadalom véleményére igényt nem tartó – ilyen és hasonló a kifejezésekkel minősítették a Pécsi Tudományegyetem (PTE) fórumán az intézmény hallgatói a felsőoktatási törvény koncepcióját.

A PTE jogi karának 300 főt befogadó előadóterme zsúfolásig megtelt, amikor az elfogadás előtt álló törvény legfontosabbnak gondolt változásait vették sorra az intézmény hallgatói önkormányzatának vezetői.

A diákok úgyszólván egyöntetűen elutasító kritikával véleményezték a készülő jogszabály néhány fejezetét, így azt, hogy az államilag finanszírozott szakokra felvehető hallgatói létszám drasztikusan csökken. Ugyancsak kritikával illették a kormány azon tervét, hogy a költségtérítéses képzés a jelenlegi összeg akár 3-4-szeresébe kerülhet majd. Volt, aki kijelentette, hogy ez a koncepció nem a felsőoktatás reformjáról szól, hanem forráskivonásról, ugyanis egyes információk szerint a törvényalkotók évi 88 milliárddal csökkenteni akarják az egyetemek állami finanszírozását.

Éles szembenállást váltott ki a tervezet azon pontja is, hogy az állami finanszírozású szakokon végzők, pályájuk első 20 évéből 15-öt itthon kell ledolgozzanak. Ha ez idő alatt mégis inkább külföldön vállalnak munkát, akkor vissza kell fizessék a képzésük tízmilliós nagyságrendű költségét.

Ezzel kapcsolatban a diákok azt kérdezték: mi a biztosítéka annak, hogy a diplomások találnak itthon megfelelő állást, illetve ha röghöz kötik őket, akkor nem kell-e attól tartaniuk, hogy a munkáltatók kedvükre lenyomhatják a diplomások bérét. Ugyanakkor volt, aki megemlítette: a diplomások röghöz kötésére más országokban is van példa, ám ott - épp az ő védelmükben - azt is limitálják, hogy a hazai cégek milyen arányban alkalmazhatnak külhoni munkaerőt. A készülő törvényben nincs annak jele, hogy ezt nálunk is limitálnák.

A hozzászólók közül legtöbben azt nehezményezték, hogy a kormány nem volt kíváncsi az egyetemi hallgatók és a társadalom egészének véleményére a törvény kidolgozásakor. Ezt megerősítették a koncepciót ismertető előadók is. Zag Gábor, a PTE hallgatói önkormányzatának elnöke egy szóval jellemezte a tervezetet: tragikus. A nevetéssel és tapssal fogadott minősítést követően a fórum résztvevői úgy döntöttek, hogy kérdéseiket és észrevételeiket elküldik az egyetem rektorának, Baranya megye parlamenti képviselőinek és a kormánynak.

A 26 ezer diákot oktató pécsi egyetemen aláírásgyűjtő akció indul, amellyel a törvény kifogásolt pontjai ellen emelik fel szavukat a hallgatók. Emellett a hét végén csendes demonstrációval is protestálnak a PTE fiataljai a törvény ellen, illetve annak okán, hogy a jogszabály társadalmi vita nélkül született meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.