Nemzeti Schmitt-ügyek Kormánya
Bár a 2010-es választást megelőző hónapokban valószínűleg kevesen tudták, hogy Schmitt Pálból köztársasági elnök lesz (a plágium-história pedig ennél is szűkebb körben lehetett csak ismert), a választási programként elővezetett Nemzeti Ügyek Politikája meglehetősen bőséges terjedelemben tartalmaz olyan erkölcsi állásfoglalásokat, amelyek sorvezetőként szolgálhatnak a hasonló esetek megítélésénél.
"Megkezdődött a szavak jelentésének félremagyarázása, a cinikus relativizálás, az önigazolás és a felelősség minél szélesebb körre történő kiterjesztése. A jó és a rossz, az igazság és a hazugság közti határvonal elmosódása a nyelvi és fizikai durvaság, a nepotizmus, a tudatos szabályszegés és a cinikus önfelmentés formájában a mindennapi élet részévé vált -" írta például Navracsics Tibor a programnak a demokrácia helyreállításáról szóló fejezetében. "Magát az államot sem övezi erkölcsi megbecsülés, mert maga sem viselkedik erkölcsös módon" - olvasható ugyanitt.
"A Fidesz által kínált válasz a joguralomra, a kiszámíthatóságra, az elszámoltathatóságra, a felelősségre, az írott jogszabályok és az íratlan erkölcsi parancsok mindenkori tiszteletben tartására, a felelősségteljes politizálásra és az emberek iránt érzett felelősségtudatra épül" - jelezte Navracsics a lehetséges kiutat.
"A szabad élet legfőbb garanciája a törvényes rend, éppen ezért a mindenkori kormány alapvető feladata, hogy a kiváltságok helyett polgárainak tulajdonát, a jogbiztonságot és a törvényességet védelmezze. Mindennek kiindulópontja, hogy maga az állam is törvénytisztelő legyen. A normakövetés nemcsak az állampolgároktól elvárt kötelesség, hanem a hatalomgyakorlókkal szemben is alapvető követelmény" - tette egyértelművé az elvárásokat a jelenlegi igazságügy-miniszter, azt is hozzátéve: "Vissza kell adnunk az adott szó hitelét. Felelősen, az emberek bizalmára építve csak úgy lehet kormányozni, ha az ígéretet valóságos tettek követik. Újjá kell építeni a joguralomba vetett hitet: Magyarország alkotmányos demokrácia, a működését elősegítő jogszabályok ugyanakkor csak abban az esetben érnek bármit, ha mindenkire egyaránt érvényesek."