Erzsébetváros egészségére koccinthatnak
VII. kerületi képviselő-testület pénteken tárgyalta a Gergely József szocialista polgármester-helyettes által kezdeményezett rendeletet, amely szerint azoknak a vendéglátó-ipari egységeknek és boltoknak, amelyek alkoholt is árusítanak, be kellett volna zárniuk éjfélkor. Az ülésen a rendelettervezetet Puskás Attila Sándor, a Szövetség Erzsébetvárosért (SZEM) képviselőjének módosító javaslatával fogadták el, öt tartózkodás mellett. A szabályozás szerint a környező társasházak kezdeményezhetik a nyitva tartás korlátozását.
Az elfogadott rendelet szerint a nyitva tartást két esetben korlátozhatják: az üzletet magában foglaló társasház és a szomszédos társasházak kérésére (ehhez a közgyűléseik többségének, illetve a tulajdonostársak tulajdoni hányadának több mint felének hozzájárulása kell), vagy - ha az üzletet magában foglaló ingatlan vagy a szomszédos ingatlan száz százalékos önkormányzati tulajdonban van - az erzsébetvárosi önkormányzat gazdasági bizottságának döntésére.
Túllőttek
Az eredeti rendelettervezetben még az szerepelt, hogy minden, alkoholt árusító boltnak és vendéglátó-ipari egységnek be kell zárnia éjfél és reggel hat óra között. Ez alól csak a szállodákban üzemelő és az alkoholt nem árusító boltok és vendéglők a kivételek.
Majd Pintér rendet tesz
Gergely József csütörtöki sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy a rendelet elfogadása az egyetlen eszköz, amely az önkormányzatnak lehetővé teszi, hogy a lakosság érdekében lépjen, hiszen a probléma - vagyis az éjszakai randalírozás - hatósági keretek között nagyon nehezen kezelhető. A sajtótájékoztatón ismertették azt a levelet, amelyet az alpolgármester a belügyminiszternek címzett. Az önkormányzat nevében azzal a kéréssel fordult Pintér Sándorhoz, hogy a nyári időszakban a rendőrök átcsoportosításával segítse az "éjszakai közterületi rendfenntartás" megóvását.
Szórakozók kérték
A tervezett rendelet ellen tiltakozott és aláírásgyűjtést is indított az Élő Erzsébetvárosért Egyesület, akik szerint - az önkormányzati választások közeledtével - inkább politikailag, mint szakmailag indokolt a rendelet, amely nem szolgálná a főváros fejlődését. A Societas erzsébetvárosi szervezete +a belváros nemzetközi szinten is ismert és elismert éjszakai életének megfojtása" ellen tiltakozott; Bojár Iván András városarculati tanácsnok pedig "problémakerülő, a választásokra kacsingató demagógiát" emlegetett. Egy közösségi honlapon is tiltakozó akciót, illetve aláírásgyűjtést indítottak civilek. A "Nem az erzsébetvárosi csendrendeletre!" elnevezésű Facebook-csoportnak péntek este már több mint hétezer tagja volt.
Van két álmuk
Az önkormányzat egyébként honlapján üzent a Facebook-csoport tagjainak: "Kedves Erzsébetvárosért aggódó csoporttagok! Gyorsan bővül a Facebookon azok száma, akik tiltakoznak a belső-erzsébetvárosi szórakozóhelyek éjszakai nyitva tartásának korlátozása ellen. Világos ez alapján, hogy Erzsébetváros kedvelt városrész, ahova sokan és szívesen jönnek. Erzsébetváros mára Budapest egyik legismertebb kerülete, amelynek sajátos hangulata van. Mondhatnánk, ez minden városvezetés álma, és nagyon örülünk is ennek. Egy önkormányzat elsődlegesen azonban az ott élők érdekeit hivatott képviselni és védelmezni. Ezért van egy másik álmunk is: egy olyan kerületről, amelyben a lakók, igényeik szerint, nyugalomban élhetnek, és ahol az esetleges érdekellentéteket a felek közvetlenül, egymással rendezik, méghozzá kölcsönös jó szándékkal. Márpedig Erzsébetvárosban ez a folyamat egyelőre nem bizonyult működőképesnek. Ezért kell most az önkormányzatnak lépéseket tennie. Fontos azonban látni, hogy a helyzetért a szórakozóhelyek is felelősek, amelyek most, a Facebookot is felhasználva, aktív kampányba kezdtek érdekeik védelméért. Hadd tájékoztassam Önöket röviden és tárgyilagosan az eddigi eseményekről. (...) A szórakozóhelyek nem vették komolyan a problémát, fokozódott a feszültség a lakókkal, akik közül néhányat személyében megfenyegettek, illetve vagyontárgyaikban károkat okoztak. Ez volt az a pont, amikor az önkormányzat, az itt lakók érdekeit szem előtt tartva, nem várhatott tovább jóhiszeműen a megoldásra. Mert a helyzetet sem a vendéglátóhelyek, sem a hatóságok - pl. a rendőrség - nem tudták kezelni. Hiszen sem a szórakozóhelyek ígéretei, sem a lakók panaszai nem értek véget. 2010. június 15-én ezért közös megbeszélésre hívtuk mind a lakók, mind a szórakozóhelyek képviselőit, mintegy utolsó esélyt adva a megegyezésre. Sajnos érdemi előrelépés ezen a megbeszélésen sem történt, ami a vendéglátóhelyek rugalmatlanságának is a következménye. Ezért döntött úgy az önkormányzat, hogy azonnali, figyelemfelkeltő lépésre van szükség, amely kifejezi a helyzet komolyságát, rendezi a pillanatnyi problémát, ám hosszabb távon remélhetőleg párbeszédre, együttműködésre készteti a feleket.
Falra vizelnek
Az önkormányzati üzenet szerint a lakók nyugalmát elsődlegesen az utcán keletkező zajok sértik. Ezekért pedig elsősorban azok a vendégek felelősek, akik sajnos nincsenek figyelemmel az ott élők nyugalmára. Ők, ha nincsenek is sokan, hangjuk mégis elnyomja a kulturáltan viselkedő többség jó szándékát. A területen éjjelente rendszeres ellenőrzéseket végeznek a polgármesteri hivatal emberei, és néha valóban felháborító, illetve elszomorító esetekkel találkoznak. Csak néhány példa: szándékos hangoskodás, házfalra vizelés, üvegtörés, rongálás. Ha ezek megszűnnek, a lakók sérelmei is csökkennek. Könnyű belátni, a vendéglátóhelyek akkor működhetnek zavartalanul, ha az onnan távozó vendégek sem zavarják mások nyugalmát. A kerületi önkormányzat ezért arra kéri a Facebook csoporthoz csatlakozókat, "hasonló lelkesedéssel és felelősségtudattal álljanak ki a kulturált szórakozás mellett is".
'Erzsébetváros egészségére'
"Az Élő Erzsébetvárosért Egyesület köszönetét és háláját fejezi ki mindenkinek, aki részt vállalt az elmúlt öt nap munkájában. Mindenkinek, aki segített megakadályozni a politikai ámokfutást és annak kellemetlen, káros következményeit" - reagált a pénteki döntésre a tiltakozó hullámot elindító szervezet, Erzsébetváros győzelmének minősítve a csendrendelet megváltoztatásának kikényszerítését. Az egyesület tagjai július 1-jén éjfélkor Ezsébetváros egészségére koccintanak a kerület romkocsmáiban.
'A lakóknak kell kijárni'
Az önkormányzati döntést nem mindenki fogadta ilyen lelkesedéssel. A Civil Mozgalom Erzsébetvárosért Közhasznú Egyesület például úgy reagált: a kerületi önkormányzat, ahelyett, hogy a lakók érdekeit képviselné, a rendelettel üzente a lakóknak, ők nem fontosak. "A lakókra hárítják a kérdés megoldását, nekik kell kijárni azt az utat, amelyek esetleg korlátozható lenne a szóban forgó helyek nyitva tartása." Pataki Márta Krisztina az egyesület képviseletében elmondta, bíznak az ügyészség, a rendőrség és az állampolgári jogok biztosához beadott beadványuk pozitív elbírálásában, és abban, hogy a rendőrség és a közterület-felügyelet fellép az éjszakai randalírozók ellen. Hozzátette: a képviselő-testület munkájáról ősszel, az önkormányzati választás napján fognak véleményt alkotni a szavazófülkékben.