A kormány erőfölényben: Ki akarja magát kirúgatni?!

Okosabbak nem, csak apatikusabbak lettek a főigazgatók a szakállamtitkárral való csütörtöki egyeztetésen. Minderről az alig több mint másfél órás megbeszélésről távozók beszéltek a Népszabadságnak.

„Nem voltak tökös kérdések, és nem is tudtunk meg semmit, néhány udvarias hozzászólást kivéve mindenki hallgatott. Ki akarja magát máris kirúgatni” – mondta az egyik kórházvezető keserűen. Csak arról kaptak tájékoztatást, hogy négy, az átadás-átvételt segítő munkacsoport alakul a kórházak és a szaktárca oldalán is. De továbbra sem ismert, hogy hol, milyen ellátások szűnnek meg, mely kórházak „váltanak funkciót”?  

Egy fővárosi kórház vezetője pedig amiatt dohogott, hogy fogalma sincs, meddig vezesse az előjegyzéseket, január elseje után egyáltalán milyen ellátások maradnak meg az intézményében.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár egy héttel ezelőtt nyilvános szakmai konferencián jelentette be, hogy megbeszélésre hívja az államosítandó intézmények vezetőit, miután több honlapra is felkerült, az átalakítás részleteivel foglalkozó  jogszabálytervezet. A dokumentumból egyebek mellett az derült ki, hogy valamennyi főigazgató és gazdasági vezetői posztot újra pályáztatnak.

Bár az államtitkár azóta több fórumon is nyilvánvalóvá tette, nem akar és nem is tud mindenkit kirúgni, de szerinte az mindenkinek jó, ha egy pályázattal megerősítik a vezetőket. Persze ez csak azokra igaz, akik ismét bizalmat kapnak. Ezt elismételte a kórházi vezetők fórumán is. Így az érintettek azt megtudhatták: ez év végével valamennyi kórházi és gazdasági igazgató vezetői kinevezése megszűnik. Megbízott vezetőkké válnak, és március végéig lezajlik a tisztújító álláspályázat.

A találkozó után Szócska Miklós államtitkár ennél derűsebb volt: bár ő is úgy emlékezett, hogy nehezen, feszült hangulatban indult a beszélgetés, de aztán „belejöttek”, és a hangulat oldottá vált.

- Ezzel az átalakítást élesben elkezdtük – mondta az újságíróknak az államtitkár. Az egészségügyi intézmények irányítása a szaktárca háttérintézményéhez kerül, az intézmények vagyona pedig a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-hez.

Megtudtuk, az államosítással kapcsolatban két törvényjavaslat vár parlamenti tárgyalásra, az egyik a budapesti, a másik a megyei intézmények állami kézbe adásáról szól. Elfogadásukra két-három héten belül sor kerülhet az előkészítők szerint. Ez az alapja annak, hogy az intézmények átkerüljenek vagyonukkal, tartozásukkal együtt az államhoz. Ezután további jogszabályok, kormányrendeletek és miniszteri rendeletek várhatóak december végéig, hogy 2012. január elsejétől új tulajdonosi formában lássák el feladatukat az intézmények. A kórházi vagyon ellentételezés nélküli átadásához Alkotmánymódosításra is szükség lesz.

Munkaügyi perekre számíthat a kormány, ha valóban felbontja a közalkalmazotti jogviszonyban lévő kórházi főigazgatók és gazdasági vezetők szerződéseit – mondta Havas Szófia (MSZP) egy délutáni sajtóbeszélgetésen.

Szócska Miklós
Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára sajtótájékoztatót tart, miután tájékoztatta az állami kézbe kerülő megyei és fővárosi egészségügyi intézmények vezetőit és fenntartóit a Semmelweis Tervben foglalt szerkezetátalakítási folyamatról a minisztérium épületében.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.