Nem jött be a rezidenseknek az ösztöndíjprogram
Az egészségügyi szaktárca hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy délig 99 szakorvosjelölt és 11 szakgyógyszerész-jelölt adta be pályázatát az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalhoz (EEKH) arra az ösztöndíjprogramra, amelyben a képzésüket kezdő fiatalok öt évig havi nettó havi százezer forintos támogatást kapnak, ha vállalják, hogy legalább tíz évig a magyar állami egészségügyben dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt. Közleményükben azt írták, hogy az államtitkárság újabb pályázati kört hirdet .
A hétfőn záruló pályázati körben azok jelentkezhettek, akik az idén, augusztus 20. előtt kapták meg az általános orvosi oklevelüket. Hamarosan viszont már azok is jelentkezhetnek, akik csak a hónap végén, esetleg október-novemberben tesznek záróvizsgát. Az államtitkárság kiterjeszti a programot azokra is, akik még legalább három évig részt vesznek a szakorvosképzésben, vagyis minden, jelenleg a végzést követő kétéves törzsképzésben résztvevő rezidensre.
A szakorvosjelöltek ösztöndíjprogramjáról Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Páva Hanna helyettes államtitkár számolt be július közepén. Szócska kiemelte: a kormány döntése értelmében ez a bérfejlesztés a szakorvosképzésben részt vevőkre vonatkozik, ami azt jelenti, hogy a szakorvosokat tanító orvosok támogatását is növelik. Ez utóbbi konkrét összegét később jelentik be - mondta akkor Szócska Miklós.
Páva Hanna közölte: a szerződésben a rezidenseknek vállalniuk kell, hogy az ötéves szakképzés után még legalább ugyanannyi ideig, amíg támogatásban részesültek, vagyis összesen tíz évig társadalombiztosítás által támogatott egészségügyi intézményben dolgoznak Magyarországon. Emellett azt is vállalniuk kell, hogy nem fogadnak el paraszolvenciát. Szerződésszegés esetén a szakorvosoknak arányosan, kamatostul vissza kell fizetniük a kapott összeget.
Az ajánlatot a Magyar Rezidens Szövetség vezetői szinte azonnal elfogadhatatlannak nevezték, mondván: ez az ösztöndíjprogram nem a megfelelő megoldás, mert részben tisztázatlan, hogyan alakul a pályázatban résztvevők jövedelme az ötödik év után, ráadásul óriási bérfeszültséget okoz a rendszerben. Papp Magor elnök lapunknak azt mondta: sajnálatos, de azzal, hogy az idén végzett 800 fiatalból, alig százan pályáztak, önmagáért beszél. Bebizonyosodott, hogy ez az ösztöndíjrendszer nem alkalmas arra, hogy megállítsa az orvosok elvándorlását. Szerinte a gyakornoki program bejelentkezettek és egyéb adatokból úgy becsüli, hogy év végéig 1100 orvos hagyhatja el az országot. Arra a kérdésre, hogy van-e alternatív javaslatuk az államtitkárság ösztöndíjprogramja helyett, Papp Magor azt felelte: hogyne lenne, rendezni kell a béreket.