Nem az állam vont ki tízmilliárdot a Malból

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-nél lapunk kérdéseire válasz gyanánt elküldték Bakonyi Zoltán vezérigazgató MTI-nek adott nyilatkozatát. Ebben úgy fogalmaz: a Mal biztos abban, hogy a Bakonyi Erőmű lehetőségeihez mérten támogatja a timföldgyár munkahelyek megőrzésére kidolgozott reorganizációs programját. Szerinte biztosan folytatják az adósság törlesztéséről szóló tárgyalásokat az erőművel, de részleteket nem közölt.

Tapasztalataink szerint az érintettek körében némi zavart okozott a Demján Sándor nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó erőmű vezérigazgatója, Németh Frigyes által az ügy kapcsán adott MTI-nyilatkozat egy mondata, idézzük: „olvasatunk szerint a tartozás egy része az állami irányítás alatt keletkezett, és nőtt meg drasztikusan, akkor a cégből a Maltól kapott információink szerint 10 milliárd forintot kivettek”. (Németh Frigyes szerda délután számunkra nem volt elérhető.)

Bakonyi Zoltán ennek kapcsán nyilatkozatában hangsúlyozta: a tartozás nem hozható közvetlen összefüggésbe az állami felügyelet kilenchavi tevékenységével, ami önmagában nem került a cégnek semmibe. A 10 milliárd forintos költség a vörösiszap-katasztrófa kapcsán keletkezett – szögezte le. A bankok például felgyorsítva vonják ki hiteleiket. Ez üzemzavart is okozott, aminek szintén voltak helyreállítási költségei. A gátépítés és az üzemeltetés is többletköltségeket okozott. Ennek ledolgozása több év – fogalmazott. Szerinte a külföldi bankok azért gyorsíthatták a pénzkivonást, mert olyan mértékű bírságra számítottak, ami a társaságot ellehetetlenítené. Ezt vizsgálatokat nélkülöző államtitkári kijelentések is erősítették. Noha a céget végül tényleg 135 milliárd forintos környezetvédelmi bírsággal sújtották, a bíróság bizonyítási lehetőséget adott a cég számára, és felfüggesztette a végrehajtását – hívta fel a figyelmet a Mal vezérigazgatója.

A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának a Mal pénzügyeiről a cég állami felügyeletének utolsó napjáig, 2011. június 30-ig voltak információi – szögezte le megkeresésünkre Petróczi Tímea szóvivő. Azt az esetleges sejtetést, hogy közük lenne bármiféle, a cégből való „pénzkivételhez”, határozottan cáfolta. Kormányzati irányítás mellett mindenki egy világszerte ismert tragédia felszámolásán dolgozott – szögezte le. Az akkor végzett munka célja a katasztrófa következményeinek felszámolása mellett az volt, hogy a Mal működőképes maradjon, és ne menjen csődbe a világ számos hasonló katasztrófájánál tapasztaltakhoz hasonlóan. Gazdasági pozíciói megőrzése garantálja, hogy a környéken élő hatezer ember munkahelye megmarad. Ez a munka állami felügyelet mellett zajlott – szögezte le Petróczi Tímea őrnagy.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.