Nem titkolózhat az Államkincstár
Ahogy közleményükben írják: A második Orbán-kormány által az országgyűlési választási kampány finanszírozásáról 2013-ban elfogadott törvény, amely idén tavasszal debütált, nem állta ki a gyakorlat próbáját.
A civil kampánymonitor megállapította, hogy az új jogszabály alkalmatlan a kampánykorrupció felszámolására. A szervezet szerint a törvény nem tiltja a kampány kiszervezését, azaz nem foglalkozik a civilek által szervezett kormányzati propagandával.
A kijátszható szabályozásnak köszönhetően a CÖF majdnem 600 millió forintot kampányolt el a Fidesz érdekében, a kormány pedig bő félmilliárdot fordított annak ismertetésére, hogy „Magyarország jobban teljesít".
A szervezet szerint a kampányfinanszírozás egyetlen jó szigorítása, hogy a képviselőjelölteknek el kell számolniuk kampányköltéseikről. Az egyetlen baj csak az, hogy ezt nem a nyilvánosság felé teszik, hanem a Magyar Államkincstárnak és az Állami Számvevőszéknek.
A TI szerette volna kikérni a kikérni a költéseket a MÁK-tól, de az megtagadta a kérést, mondván: a szervezet adatkérése egyszerre átfogó, számlaszintű, meg tételes is. Ezután kezdeményezett pert a TI, amit most meg is nyert első fokon.
A bíróság ítélete szerint az Alaptörvény minden közpénzre vonatkozó adatot közérdekű adattá minősített, a nyilvánosságot és az átláthatóságot tette főszabállyá. Az állam demokratikus működéshez pedig elengedhetetlen az információszabadság és az információk átláthatósága. A Transparency International ezért jogosult az egyes számlákat és a jelöltek elszámolását megtekinteni.