Nem kampányolhat Nyíregyháza önkormányzata a fideszes jelölt mellett
A testület azonban nem látott semmi kivetnivalót abban, hogy az önkormányzat és egy fideszes jelölt plakátja egyes esetekben „összefolyik", így egymást erősítő hatással bírnak.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a fellebbezést elutasította, a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – a Korszakváltók Pártja, a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd Magyarországért Párt és a Magyar Liberális Párt azonban közösen felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához.
A legfőbb bírói fórum megállapította: téves az NVB azon álláspontja, amely szerint Nyíregyháza Megyei Jogú Város kifogásolt tevékenysége nem minősül kampánytevékenységnek.
Korábban ez valóban így volt, de a Kúria ismételten rámutatott: az új választási eljárási törvény szerint kampánytevékenység valamennyi, a választói akarat befolyásolására alkalmas tevékenység. Így választási jogszabálysértés nem csak kampányeszközökkel és a jelöltek, jelölő szervezetek által valósítható meg.
A bíróság jelezte ugyanakkor: nem kifogásolható, ha egy önkormányzat a saját tevékenységét népszerűsíti, így azok a plakátokkal, amelyen önmagukban állnak, nem valósítottak meg jogsértést.
Egészen más azonban a helyzet, amikor Nyíregyháza és egy fideszes jelölt óriásplakátja egymással érintkezik, tehát vizuálisan „összefolyik". A kifogásolt plakát egyébként a www.nyiregyháza.hu (Nyíregyháza Megye Jogú Város hivatalos oldala) címet tartalmazza, a plakáton fehér alapon narancssárga színnel írt „közösen értük el" felírat alatt narancssárga alapon fehér felirat található, amely – idézettel alátámasztva – a helyhatóság valamely sikeres tevékenységére utal.
Petneházy Attila fideszes jelölt plakátján látható a jelölő szervezetek jelvénye, az Országgyűlési Választás 2014. április 6. felirat, illetve Petheházy Attila fényképe, alul pedig a neve található – ugyancsak narancssárga alapon fehér betűkkel.
A két plakát egyes esetekben érintkezik, így egymás hatását erősítik.
A Kúria rámutatott, hogy törvényességi szempontból sem önmagában a színhasználat, sem önmagában a „közösen értük el" felirat, sem önmagában az önkormányzat tevékenységének népszerűsítése nem kifogásolható.
Azonban akkor, amikor ez a jelölttel, jelölő szervezettel közvetlen kapcsolatba kerül, megállapítható az esélyegyenlőség sérelme, amelynek érvényesítése érdekében az állami, illetve az önkormányzati szerveknek tartózkodniuk kell attól, hogy a pártok szabad versengésébe beavatkozzanak.
A bíróság rendelkezett arról is, hogy a jogsértő állapotot meg kell szüntetni, vagyis: a kifogásolt módon elhelyezett plakátok valamelyikét el kell távolítani.