A menekültek nem fertőznek, de gyakran megbetegszenek
A tengeren átkelőket a sóirritáció és a nap kínozza, de mindegyiküket – akár szárazföldön, akár tengeren próbálnak menekülni – eléri a poszttraumás stressz – mondta pár napja Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa.
Egy korábbi jelentés szerint a jordániai menekülttáborokban lévő szíriaiak 21,6 százalékánál állapítottak meg általános szorongásos zavart, 8,5 százalékuknál poszttraumás stresszt. Ezek az arányok a továbbmenekülőknél minden bizonnyal csak nőnek. Az önkéntes orvosként segítő, korábban több trópusi országban is megfordult szakember, Nemes János is megerősíti az ENSZ-jelentésben foglaltakat.
Az egyik leggyakoribb panasz: fáj a láb Veres Viktor |
– Rengeteg meghűléses esettel találkoztunk, sok bőrbetegséget kellett kezelnünk, volt rüh is, de főleg hasmenéses-hányásos tünetekkel jöttek hozzánk. Általános a kimerültség okozta kiszáradás, és gyakoriak a különféle izomgörcsös lábfájdalmak, kerítés okozta vágott sebek – mondta.
Egzotikus betegségről az önkéntes orvosoknak nincs tudomásuk, s egyelőre tbc-t sem láttak, ami Nemes doktor szerint amúgy sem olyan könnyen fertőz, ahhoz hosszú, szoros együttélésre van szükség. A fertőzések behurcolásától való félelem teljesen alaptalan – tette hozzá a szakember.
A menekültek fegyelmének köszönhető viszont, hogy a gyakran embertelen bánásmód ellenére ritka az agresszív viselkedés, holott a kimerültség könnyen előhívhatja a poszttraumás stressz körülményei között gyakoribb kitöréses állapotokat.