„Nem akarok mosolygó szocialistát”
Noha a Szeged polgármesterévé negyedszer megválasztott Botka azon kevés baloldali politikus közé tartozik, akinek van oka örömre, a választmány előtt mégiscsak kiszakadt belőle: ekkora vereség után nem akar mosolygó szocialistát látni. Mint mondta, a politikában nem akkor kényszerül valaki térdre, ha legyőzik, hanem ha beletörődik. Márpedig mind a választmányban, mind a megyei elnökök tanácskozásán többen büszkélkedtek, hogy megyéjükben, településükön jobban szerepeltek, mint négy évvel ezelőtt.
Tóbiás József és Botka László. Merre indulnak? Móricz-Sabján Simon |
Botka kifogásolta, hogy Kunhalmi Ágnes – aki a választás másnapján csodálatosnak minősítette az eredményt –is a pozitívumokat emelte ki. A fővárosi pártelnök azután kért szót, hogy többen bírálták a budapesti MSZP teljesítményét. Válaszul hosszan sorolta, milyen nehézségekkel kellett szembenézniük: a Fidesz megváltoztatta a választási rendszert, az Együtt–PM elzárkózott a teljes összefogástól, a helyette választott koordinált indulás csökkentette a részvételi kedvet.
Majd emlékeztetett, hogy az MSZP az EP-választáson harmadik számú baloldali párt lett a fővárosban, ezért rossz pozícióból kellett tárgyalnia a szövetségesekkel. Kunhalmi szerint így nem rossz eredmény, hogy javítottak 2010-hez képest, és az összefogás színeiben megválasztott helyi képviselők háromnegyede szocialista.
Forrásaink szerint Botka ezután jelezte neki, hogy nincs ok ünneplésre, mert Budapestet is elvesztették, de a kritika nem is elsősorban Kunhalminak szólt. A választmányi elnök elmondta: a koordinált indulás, Falus Ferenc jelölése és visszalépése nem a fővárosi MSZP hibája, az viszont igen, hogy nem volt elég erős ezt megakadályozni. Mivel Kunhalmi nyáron vette át a pártszervezetet, erről nem ő tehet, Botka – Kunhalmi újabb magyarázkodására – szóvá is tette: bár úgy tűnik, nem vette észre, de értékelésével valójában megvédte őt.
Forrásunk szerint Botka nem Kunhalmit okolta a vereségért, az viszont nem tetszett neki, hogy győzelemként próbálja meg eladni a kudarcot. Többen helyeselték, hogy a pártvezetés kimondta az összefogás végét, de voltak, akik megjegyezték: nem szabad háborúba bonyolódni a DK-val, mert sok önkormányzatban együttműködésre ítélték őket. Botka megfogalmazása szerint „összefogás nem, együttműködés igen”.
Lendvai Ildikó ezt úgy fordította le: házasság nem, félrelépés igen. Úgy tűnt, Lendvai is egyetért azzal, hogy építkezni kell, az összefogás önmagában nem megoldás. Azt a példát hozta, hogy ha három beteget egy kórterembe tesznek, attól még nem gyógyulnak meg, igaz, csupán attól sem, ha máshol lábadoznak.
Az Együtt nem készül pártszövetségre, mélyebb együttműködésre a DK-val és az MSZP-vel – közölte tegnap Szigetvári Viktor ügyvezető társelnök, hozzátéve: a PM-mel viszont fenntartanák szövetségüket. Elmondta, ahol a baloldal többséget szerzett az önkormányzatban, ott készek együttműködni, mindenhol máshol, így országosan is, önállóan politizálnak.
Szigetvári megjegyezte: pártjuk másfél éve jött létre, így nekik nem kell megújulniuk, hanem a magyar politika megújítását kell folytatniuk. Arra is kitért, hogy először indultak az alapító, Bajnai Gordon nélkül, és megállták a helyüket. Szerinte nem igaz, hogy a választók az MSZP-t jelölték volna ki az egyedüli baloldali párt szerepére.
A társelnök összességében kudarcnak minősítette az önkormányzati választást, bár igazán csalódott csak Pest megyei szereplésük miatt volt. Jelezte, hogy sok helyen az összefogás sem váltotta be a reményeket, igaz, Zuglóban győzelemre vezetett. A párt választmányában tegnap többen arról beszéltek: az Együttnek több helyen kellett volna önállóan indulnia. A párt vezetőit főleg Falus Ferenc jelölése miatt érte kritika vidéki politikusoktól. (B. D.)