Nekünk kell befogadni őket!
A 100 tagú cigányzenekar szomorúfájdalmas muzsikájára kezdődött el a tatárszentgyörgyi faluvégi temetőben délután egy órakor a búcsúztatás. Az alig kétezres lélekszámú Pest megyei településre több tucat busszal és több száz autóval érkeztek a gyászolók.
A ravatalozót és környékét elborították a virágok: a Lungo Drom virágai, az Országos Cigány Önkormányzat orchideái, a valkói kisebbségi önkormányzat csokra, a rokonok színes bokrétái, mellett ott voltak a részvétet nyilvánítók fehér szegfűi, és - a hivatalos londoni látogatáson tartózkodó - Gyurcsány Ferenc nemzeti színű szalaggal díszített, fehér rózsákból álló koszorúja is.
- Szégyenkezve állunk itt, kérve a gyászoló család bocsánatát, amiért ötszáz éve adósak vagyunk a cigányság elfogadásával. Nem nekik kell beilleszkedniük, nekünk kell befogadnunk őket - mondta a búcsúztatón Iványi Gábor metodista lelkész. Szavai szerint mélyen megrendült és megszégyenült emberek állnak a két áldozat koporsójánál, amiért nem tanultunk Magyarországnak a cigányság ellen eddig elkövetett bűneiből.
- Akik a tatárszentgyörgyi bűntettet elkövették, gazemberek, s az igazságszolgáltatás ítélkezik majd felettük. De bűnösök azok is, akik a lelkük mélyén gyűlöletet, megvetést táplálnak a cigányok ellen, gúnyolódnak rajtuk - mondta Iványi Gábor. - Mi vagyunk, akik fenyegettünk, és nem álltuk útját annak az alakulatnak, amely elsőként ezen a településen masírozott, és most siratjuk a gyalázatunkat és veszteségünket, mert nem akarjuk, hogy így folytatódjon életünk - utalt Iványi a Magyar Gárda 2007. decemberi felvonulására, amelynek alapján kezdeményezte az ügyészség a Jobbik által életre hívott szervezet feloszlatását, és azt első fokon a Főváros Bíróság tavaly decemberben ki is mondta.
- Bocsánat azokért az iskolákért, ahová nem léphetnek be a cigánygyerekek, az egyenlőtlenségért, amellyel elindulnak az életben, és minden gonosz szóért, bántásért, amelyet e nemzetalkotó kisebbséggel szemben folyamatosan elkövetünk. Bocsánat, bocsánat, bocsánat - fejezte be szavait a lelkész.
Ezt követően hagyományos cigány siratóének hangjaira vonult a gyászoló tömeg a sírhoz, amelybe apát és fiát közös koporsóban temették. A szertartáson politikusok, művészek, közéleti személyiségek fejezték ki megrendültségüket.
Ott volt közöttük a kormány képviseletében Szűcs Erika szociális miniszter, Nyakó István az MSZP, Fodor Gábor, Béki Gabriella, Geberle Erzsébet, Gulyás József, Gusztos Péter és Magyar Bálint az SZDSZ, Balog Zoltán a Fidesz, Lukács Tamás a KDNP, Herényi Károly az MDF részéről. A roma vezetők közül Farkas Flórián, Kolompár Orbán, Mohácsi Viktória és Teleki László rótta le kegyeletét.
A gyászoló sokaságban feltűnt Kis János, az SZDSZ alapítója, Kenedi János történész, Mága Zoltán hegedűművész, Gerendás Péter énekes, Koltai Róbert színész, Dés Mihály zeneszerző, Bíró András roma-kutató, Vásárhelyi Mária szociológus, a Padödő együttes tagjai, valamint Bárdos-Deák Ágnes, Geszti Péter, Hajós András, Kepes András és Betlen János.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke tudósítónknak azt mondta: a személyes jelenlét fejezi ki azt a felháborodást, amellyel a rasszista megnyilvánulások ellen mindenkinek fel kell lépnie. Balog Zoltán az országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke úgy fogalmazott: a részvét hozta Tatárszentgyörgyre, a meggyilkolt apa és fia ugyanolyan együttérzést érdemel, mint az Olaszliszkán megölt tanár vagy a Veszprémben leszúrt kézilabdás.
A temetés erős rendőri biztosítás mellett zajlott. A szertartás alatt többen is rosszul lettek, őket a helyszínen tartózkodó mentősök látták el. Délután három órára elhagyták Tatárszentgyörgyöt a más településekről érkezettek, az áldozatok családtagjai a Hunyadi utcai cigánysoron lévő házaikban gyászolták tovább halottaikat.
Térkép az elmúlt hónapok roma elleni támadásairól >>