Negyedmilliárdos kártérítést szeretne a Cozma család

A Cozma család 200-250 millió forint kártérítést szeretne kapni az egykori kézilabdás halála miatt jogerősen elítélt személyektől. Az alperes jogi képviselője szerint a hozzátartozó elvesztése miatt néhány milliót szoktak megítélni.

A Marian Cozma meggyilkolása miatt nemrég jogerősen lezárult büntetőper után hétfőn megkezdődött a polgári kártérítési per a Fővárosi Törvényszéken. Az egykori kézilabdás szülei és két lánytestvére nevében eljáró Helmeczy László ügyvéd a közölte, hogy 150 millió forint nem vagyoni kártérítésre tartanak igényt. Az ügyvéd a tárgyalás szünetében az MTI-nek azt mondta, vagyoni kártérítés címén további 50-100 millió forintot kérnek majd az alperesektől, a büntetőügyben elítélt személyektől.

Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott játékosát 2009. február 8-án gyilkolták meg a veszprémi Patrióta lokál előtt. Az ügy büntetőpere április 27-én ért véget; a Győri Ítélőtábla jelentősen enyhítette az első fokon kirótt büntetéseket. A másodfokú ítélet életfogytiglani fegyházról 18 év börtönre enyhítette Raffael Sándor és Németh Győző büntetését, Sztojka Ivánét pedig 20 év fegyházról 8 év börtönre mérsékelte. (Az ügyben egy harmadik, csoportos garázdaság miatt indított eljárás is folyamatban van, az az ügy másodfokon folytatódik.)

A Legfőbb Ügyészség most azt vizsgálja, van-e törvényes lehetőség a jogerős ítélet felülvizsgálatára. A tárgyaláson Helmeczy László jelezte, az ítélet kihirdetésének másnapján indítvánnyal fordult a legfőbb ügyészhez, kérve, hogy Polt Péter terjesszen elő felülvizsgálati kérelmet. Az ügyvéd álláspontja szerint a Győri Ítélőtábla ítélete törvénysértő. Elmondta, azt a tájékoztatást kapta az ügyészségtől, hogy az ítélet írásba foglalása után bekérik az iratokat.

A mostani tárgyaláson – melyen az alperesek nem jelentek meg, csak a védőik – a keresetismertetés után az ügyvédek arról vitáztak, hogy a másodfokú bíróság megváltoztatta-e az elsőfokú határozatban szereplő tényállást, s a gyilkosságot, illetve az ahhoz vezető bántalmazást a tettesek szándék-, illetve akarategységben követték-e el.

A szándékegységben való elkövetésnek az "egyetemleges felelősség" szempontjából van jelentősége, vagyis azért, mert ettől függ, hogy a kártérítési összeget egy vagy több személytől lehet igényelni.

A vita feloldását nehezítette, hogy sem Pataki Árpád bíró, sem az ügyvédek nem kapták még meg a jogerős ítéletet, így annak hiányában nem tudtak a vita végére pontot tenni.

Helmeczy László azt hangoztatta, hogy felbecsülhetetlen vagyoni és nem vagyoni kárt okozott a gyilkosság a családnak. Jelezte: Marian Cozma szülei és testvérei életük támaszát vesztették el. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta azt is, hogy a sportoló kiemelt jövedelmet kapott, és pályafutása még legalább tíz évig tartott volna.

Az ügyvéd a tárgyalás szünetében újságíróknak arról beszélt, hogy az alperesek vagyonát már korábban zár alá vették, így a bíróság által várhatóan megítélendő összegnek legalább egy részét be lehet majd hajtani. Ezzel utalt arra, hogy a bűnügyi költségek is több tízmillió forintot tesznek ki, és az eljárás szerint előbb azt kell megtéríteni.

Szikinger István alperesi védő a másodfokú ítélettel kapcsolatban úgy vélte, idő előtti a kereset, és "a jogerős ítéletből kellene kiindulni". A bíróság azonban elutasította az eljárás felfüggesztésére tett indítványát.


Hivatkozott az ügyvéd egy alkotmánybírósági állásfoglalásra is, amely kimondja, hogy minden emberi élet értéke egyenlő. Ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy a magyar bírói gyakorlat szerint "néhány millió" forint kártérítést szoktak megítélni a hozzátartozó elvesztése miatti kárfelelősség körében.

A következő tárgyalási napot később tűzi ki a bíróság, azon már az alpereseknek is meg kell jelenniük.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.