Navracsics rájött, mik vagyunk

Elsősorban magyarok vagyunk, ebben kell egyetértenünk - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes Veszprémben az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 166. évfordulóján megrendezett ünnepségen szombaton.

Az egyetértés azt jelenti 

A közigazgatási és igazságügyi miniszter a Dózsa téren, több száz ünneplő előtt kifejtette: az egyetértés azt jelenti, hogy az alapvető dolgokban, a nemzet ügyeiben és azok megoldásában egyetértünk. Az egyetértés azt a tudatot jelenti, hogy mindenekelőtt magyarok vagyunk, s csak azután baloldaliak vagy jobboldaliak, katolikusok vagy protestánsok, hívők vagy nem hívők, férfiak vagy nők - jelentette ki.

Súlyos örökség 

Navracsics Tibor hozzátette, március 15-e öröksége rendkívül súlyos örökség. Hiszen megteremtettük-e a békét a társadalmi igazságosság, a méltányosság erővonalai mentén? Fenn tudjuk-e tartani a szabadságot saját akaratunkból, önkéntes együttműködésünkből, nem rohanva másokhoz, külföldre segítségért, protekcióért? - tette fel a kérdést a miniszter. Hozzáfűzte: egyet tudunk-e érteni abban, félretéve minden világnézeti és ideológiai különbözést, hogy a legfontosabb dolog, hogy magyarok vagyunk és elsősorban az ebből álló feladatokat kell közösen megoldanunk?

Nem rohanva máshoz 

Navracsics Tibor azt mondta, a szabadság több, mint elnyomásmentesség. A szabadság erő: annak az ereje, hogy meg tudjuk szervezni a saját közösségi békénket, nem szorulunk mások gyámkodására, a magunk urai tudunk lenni, betartjuk a saját szabályainkat, és fenn tudjuk tartani ezt a szabályrendszert, mert megvan hozzá a erkölcsi erőnk, az intellektuális erőnk és az akarat az egyetértésre - hangsúlyozta. Úgy vélte, március 15-e a magyar fiatalság ünnepe is, valamint a polgári Magyarország megszületéséé, mivel az áprilisi törvények az országot a polgári nemzetek sorába emelték. A miniszter beszélt arról, hogy míg más nemzetek a forradalmaik alatt jelszavaikban az ellenség vérét kívánták, harcot, háborút hirdettek, addig a magyar szabadságharcosok a "Legyen béke, szabadság és egyetértés!" jelmondatot követték.

Valami tragikum

Van a magyar forradalomban valami tragikum és egy végsőkig kifeszített jóra vágyás - fogalmazott Navracsics Tibor, hozzátéve: mi nem indultunk hódító háborúba, minket rákényszerítettek a harcra; rákényszerítettek, hogy a békét, egyetértést, szabadságot megvédjük. Beszédét azzal zárta: Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.