Napirend előtt a parlamentben

A napirend előtti hozzászólásokkal, többek között szegény önkormányzatokkal, március 15. emlékével megkezdődött a heti munka a T. Házban.

Önkormányzati adok-kapok

Semjén Zsolt és Lázár János
Semjén Zsolt és Lázár János, Parlament,

Botka László szegedi polgármester szólalt fel elsőnek napirend előtt. Az MSZP-s politikus „Települések válsága” címet viselő beszédében többek között emlékeztetett, hogy az önkormányzatoknak március közepéig kellett elkészíteniük a költségvetésüket. Hangsúlyozta azonban azt is, hogy az önkormányzatoktól sok feladatot és lehetőséget elvontak, ezért Botka szerint ezek a büdzsék „az önkormányzatiság utolsó költségvetései”. A szegedi polgármester ostorozta a kormány adópolitikáját is, amely szerinte az önkormányzati dolgozókat is nagyban sújtotta. Botka azt kérte a fideszesektől, hogy módosító indítványokkal javítsák ki a törvény hibáit.

Tállai András önkormányzati államtitkár szerint Botka Lászlónak előbb Szeged ügyeivel és helyzetével kellene számot vetnie, és csak utána ítéletet mondani más önkormányzatokról. Tállai rámutatott, hogy Szeged adósságállománya nagyban megnőtt az utóbbi időben, ami szerinte valóban válságot jelenthet a jövőben. Az államtitkár szerint a szegediek sokszor kifogásolják, hogy a városban sok olyan presztízsberuházás történt, ami bevételt nem hoz, viszont a pénzt elviszi. „Előbb ezeket kellene Önnel megítélnie, majd utána értékítéletet mondani” – tette hozzá Tállai a szocialista polgármesternek címezve. Az államtitkár arra is emlékeztette Botkát, hogy az elmúlt nyolc évben szocialista képviselőként minden olyan intézkedést megszavazott, amely feladatokat adott csak az önkormányzatoknak, de forrást nem. Tállai szerint az önkormányzati rendszer valóban a működőképesség határán volt a kormányváltáskor, de most már jó irányba haladnak a dolgok. „Nem kell a polgármester úrnak tragédiaként megélnie azt, hogy az önkormányzatok költségvetése és feladatai is csökkennek, mert így a gazdálkodásuk kiszámíthatóbb lesz” – tette hozzá a kormány képviselője.

Emlékezzenek Bauer Sándorra!

Kocsis Máté fideszes képviselő kért és kapott ezután szót. A józsefvárosi polgármester „Eszmék nélkül nem él, csak létezik az ember” címet adta felszólalásának. Kocsis ebben Bauer Sándor egykori egyetemistáról emlékezett meg (tőle származó idézet a felszólalás címe is), aki 1969-ben a Nemzeti Múzeum lépcsőjén – a kommunista rendszer elleni tiltakozásul – felgyújtotta magát. Búcsúlevele tanúsága szerint azért, mert úgy vélte, bár szeretne élni, „de most szénné égett holt testemre van szüksége a nemzetnek”. A polgármester a napokban avatta fel a mártírhalált halt Bauer szobrát, és arra kérte az Országgyűlést, hogy emlékezzenek a fiatalemberre.

A kormány nem kívánta kommentálni a felszólalást.

Hány miniszterelnöke van az országnak?

Az LMP frakcióvezetője, Jávor Benedek volt a harmadik napirend előtti felszólaló, aki azt a kérdést tette fel az Országgyűlésben: „hány miniszterelnöke is van az országnak?”. Az ökopárti politikus szerint többféle Orbán Viktor létezik: van, amelyik behódol az Európai Uniónak és az IMF-nek, és van a másik, amelyik saját közönsége előtt beszólogat mindkettőnek. Jávor szerint Magyarországnak Janus-arcú kormányfője van; ezt a fideszesek hangos bekiabálásokkal fogadták.

Kövér László nem intette nyugalomra a kormánypártiakat.

Jávor azzal folytatta, hogy előbb Orbántól idézett, aki Barrosónak írt levelében együttműködést ígért, majd felidézte, hogy a Wikileaks-iratok alapján Orbán azt mondta a nyugati diplomatáknak: ne azt figyeljék, amit mond, hanem azt, amit tesz. Az LMP politikusa szerint egy fenékkel csak egy lovat lehet megülni, Orbánnak pedig már egy szavát sem hiszik el Európában. Jávor szerint a kormány hiteltelenségét milliárdokkal fizeti meg az ország, Orbán pedig egy „cinikus játszma” részeként szembeállítja az országot és a magyarokat azzal az Európával, ahová mindannyian tartozunk. „Mikor veszik már észre, hogy a kormányfő az országunkkal játszik és hazardírozik? Hogy mennyire káros ez a Janus-arcúság, ez a képmutatás?” – fogalmazott Jávor, hangsúlyozva, hogy felelős országgyűlési képviselőként azt kellene mondania a kormánypártiaknak is: elég volt.

Répássy Róbert igazságügyi államtitkár kapta a feladatot, hogy reagáljon. Kijelentette, hogy az országnak egyetlen miniszterelnöke és egyetlen programja van, amely – szerinte most először – megegyezik azzal, amelyet választási programként meghirdettek. Répássy szerint az ellenzéknek az is baj, ha a kormányfő fején sapka van, és az is, ha nincs. Kritizálják a kormányt, ha élesen kiáll a nemzeti érdekekért, és akkor is támadják, ha nem kellő erővel teszi azt – mondta az államtitkár.

Gyér taps kormányoldalról.

A Milláról megfeledkezett a kereszténydemokrata honatya

Tarnai Richárd, a kereszténydemokrata néppárt képviselője „Március 15” című felszólalásában arról beszélt, hogy volt egy maroknyi csapat, amelyik petárdázással ünnepelt (szélsőségesek), míg egy másik „maroknyi csapat” egészen Esztergomig ment a megemlékezéshez (szocialisták), egy harmadik kisebb csoport pedig „pultról árulta a portékáját” – fogalmazott, utóbbival az LMP-re utalva. Tarnai szerint a három kis csoport mellett volt egy nagy tömeg is (ez volt a KDNP-s politikus szerint a Kossuth téri kormánypárti demonstráció), amely a nemzeti összetartozás és a béke mellett állt ki. Tarnai sajnálatát fejezte ki, hogy nem lehetett politikai akcióktól mentesen ünnepelni idén márciusban. A kereszténydemokrata képviselő a Milla többezres tüntetéséről nem beszélt papírról felolvasott hozzászólása során.

A kormány nem kommentált.

Elszámoltatást ígér a Jobbik

Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője volt az utolsó napirend előtti felszólaló a hétfői plenárison, „Akié a föld, azé az ország? – 2. rész” címmel. A radikális frakció képviselője folytatta a korábban Vona Gábor által megkezdett sorozatot a magyar föld védelmében. Magyar szerint vidéken a Fideszhez köthető „strómanok és ügyvédi irodák” is érintettek lehetnek a földek kijátszásában. A jobbikos politikus szerint a kormányoldal eddig sokat ígért, de keveset teljesített az ügyben. Magyar hangsúlyozta, hogy a Jobbik térnyerése esetén azokat is elszámoltatják majd, akik most nem tesznek meg mindent a magyar föld védelméért.

Budai Gyula agrárügyi államtitkár (és elszámoltatási kormánybiztos) reagált a kormány részéről. Először is megköszönte, hogy a Jobbik napirenden tartja ezt a valóban fontos kérdést. Budai szerint ugyanakkor a Jobbik súlyos tárgyi tévedésekben van (bizonyos, idézett hektármennyiségi arányokban például), de arról biztosította a radikálisokat: a kormány mindent megtesz a föld védelmében. Budai azzal kapcsolatban, hogy a Jobbik rendre a dániai földtörvényt hozza fel követendő példaként, az államtitkár azt mondta: „az a különbség Önök között és énköztem, hogy én már voltam Dániában, és tudom, miről van szó”.

A jobbikosok hangos bekiabálásokkal fogadták ezt a mondatot, Kövér László csendre intette őket.

Budai hangsúlyozta, hogy dán földtörvény helyett magyar földtörvényre van szükség, amely harmonizál az uniós szabályokkal is. Az elszámoltatási kormánybiztos még egyszer megköszönte, hogy a Jobbik napirenden tartja ezt a kérdést, és arra kérte őket, hogy tegyék ezt továbbra is.

Ezzel véget értek a napirend előtti felszólalások.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.