Napi tízmillióért dolgozott a Századvég a kormánynak
Az Eötvös Károly Intézet (EKINT) munkatársa – a TASZ-szal együttműködésben – közérdekű adatok megismerése iránt indított pert a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal (NFM) szemben – tájékoztatott közleményében az intézet.
A megismerni kívánt adatok olyan szerződésekkel függenek össze, amely alapján a Fidesz-közeliként emlegetett Századvég-csoport 2012. február 23. és 2012. május 31. között – tehát rendkívül rövid idő alatt – csaknem egymilliárd forint vállalkozási díjat kapott tanulmányírásért, tanácsadásért és hasonló szolgáltatásokért. Ha a vállalkozó hétvégén és minden munkaszüneti napon dolgozott, akkor is naponta kilenc és fél millió forint közpénzért tette ezt – hangsúlyozza az EKINT.
A per még nem ért véget, azonban az első tárgyaláson a minisztérium jogi képviselője által átadott irat szerint „a Századvég Konzorciummal kötött (…) szerződés 2011. évi 939.632.750.- forint összegű forrásából 2012. június 30-ig 933.695.905.- forint összeg került kifizetésre. A fennmaradó (ki nem fizetett) összeg 5.936.845 forint.”
A dokumentum (pdf) az egyes témák szerint lebontva tartalmazza továbbá a szolgáltatott tanulmányok, elemzések körülbelüli, átlagos terjedelmét is. A legjóindulatúbb számítás szerint egy oldalnyi tanulmányra 470 ezer forint, egy szerzői ívre kilenc és fél millió forint jut. A tárca eszerint az első szerződéses periódusban felhasználható keretösszeg 99,37 százalékát kifizette a Századvég-csoportnak a tanulmányokért, elemzésekért.
Az NFM és a Századvég-csoport közötti szerződés (pdf) szerint egyébként utóbbi összesen 2.673.255.425 forint vállalkozási díjért teljesít 2014 végéig állami megbízást, amely többletigények esetén akár 3.121.089.175 forintra is felemelhető – hangsúlyozza az intézet.
Az arányokat példákkal is illusztrálták: az eredeti összeg is több annál, mint amennyit a 2012-es költségvetésben az állam a kormánypártok és az ellenzéki pártok támogatására összesen fordít. Ez a pénz körülbelül megfelel annak a summának, amelyet idén a kormány a költségvetésből összességében szán a felsőoktatási intézmények hallgatóinak juttatásaira, az Országos Mentőszolgálatra fordított központi költségvetési támogatás pedig ebből ötször jönne ki.
Az NFM jogi képviselője a tárgyaláson azt állította, hogy az eddig csaknem egymilliárd forintért beszerzett tanulmányokat és elemzéseket a minisztérium nem kezeli, így kiadásukra nem kötelezhető. Azt viszont már nem tudta megmondani, hogy ki „kezeli” a dokumentumokat – emelte ki az intézet.
A per folytatódik, az EKINT az ügyben folyamatos tájékoztatást ígér.
A Századvég helyreigazítást kért
Az Eötvös Károly Intézet Nolon ismertetett közleményére reagálva a Századvég helyreigazítást küldött szerkesztőségünknek. Ebben a következők közlését kérte:
„Nem felel meg a valóságnak, hogy a Századvég-cégcsoport a 939,6 milliós keret 99,4 százalékát már június közepéig felvette. Ezzel szemben a valóságban a megjelölt összeg a 2011. évi időszak forrásából került lehívásra, míg a 2012. évi keretből május hónap végéig csak nagyságrendileg 20% került lehívásra. Nem felel meg a valóságnak, hogy a Századvég oldalanként 470 ezerért dolgozik. A valóságbana az írásbeli tanulmányok és döntéselőkészítő anyagok elkészítése mellett a Századvég tevékenységébe témánként havi rendszerességgel legfeljebb 200 óra, mindösszesen 800 óra tanácsadói tevékenység tartozik, valamint közvéleménykutatatási és projektmenedzsment feladatokat is ellát, ezért a megbízási díj a tanulmányok oldalankénti értékére vetítve nem számítható ki. Nem felel meg a valóságnak, hogy a minisztérium az idén decemberig felhasználható keret 99,4 százalékát fizette ki az anyagokért. Ezzel szemben a minisztérium a szerződésben meghatározottak szerint - 2012 májusának végéig - az idei keret nagyságrendileg 20 százalékának megfelelő összeget fizetett ki.