Nagyvonalú, nyilvános ajánlatot tenne Gyurcsány
A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke felidézte: hétfőn jelentették be a törvényt módosító szándékukat, hogy a külföldön dolgozó magyaroknak ne legyen nehezebb szavazniuk, mint most a kettős állampolgároknak. Csaknem félmillió ember szavazati jogát érinti hátrányosan a mostani szabályozás - mondta -, ami "nem csupán alkotmányellenes, de mélyen tisztességtelen" is, ezért a törvénymódosítási javaslaton túl az ombudsmanhoz is fordultak, azt kérve, javasolja az Alkotmánybíróságnak a jogszabály vizsgálatát.
A DK-elnök egész napos zalaegerszegi látogatását záró, több száz résztvevő előtt tartott lakossági fórumát megelőzően néhányan tiltakozó táblákkal álltak a helyszínül szolgáló hangversenyterem előtt.
Az ugyanott tartott sajtótájékoztatón Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, hogy ha nem lesz megállapodás a demokratikus ellenzék pártjai között, akkor a választási kampány hivatalos kezdetekor pártja nyilvános ajánlatot tesz. Ha nem lesz közös miniszterelnök-jelölt, országos lista és egyéni jelöltek, akkor a DK felajánlja a demokratikus pártoknak, hogy kölcsönösen lépjenek vissza a választókerületekben.
Azt mondta: az akkor mért támogatottsághoz képest "nagyvonalú ajánlatot" tesznek majd, nem fognak kicsinyeskedni, "egy-két mandátumon alkudozni". Amíg azonban a várhatóan április 6-án tartandó országgyűlési választásokra nincs átfogó ellenzéki megállapodás, addig a DK önállóan készül - jelezte Gyurcsány Ferenc.
A sajtótájékoztató keretében bemutatta a három zalai választókerület jelöltjeit is. Zalaegerszegen Balogh Miklós korábbi szocialista országgyűlési képviselő a párt jelöltje, Keszthelyen Szermek Zsolt egykori rendőrtisztet, Nagykanizsán pedig Rada Tamás kertészeti vállalkozó - aki 2010-ben a szocialisták országgyűlési képviselőjelöltje volt - szerepel a DK listáján.
A volt miniszterelnök elmondta, hogy zalaegerszegi programja során egy asztalhoz ültek a helyi demokratikus ellenzéki pártok vezetőivel, így a szocialisták, az Együtt-PM pártszövetség és a Magyar Liberális Párt képviselőjével. "Itt helyben jól értik az együttműködés, az összefogás parancsát", ha a helyieken múlna, meg tudnának állapodni - jelentette ki.
Programját ismertetve beszélt arról, hogy vállalkozókkal és a megyei gazdasági kamara vezetőivel is találkozott, és arról is meggyőződött, hogy Zala az ország fejlettebb nyugati régiójához tartozik, de alig fejlődik a rendszerváltozás óta. Ezt a megye saját erejéből nem tudja megoldani, ezért - a kelet-magyarországihoz hasonlóan - önálló és átfogó fejlesztési program kidolgozását javasolja Zala megyére.
Gyurcsány Ferenc az MTI kérdésére, hogy a zalai pártvezetőkkel tartott találkozón döntöttek-e arról, ki kinek a javára lép vissza, ha lesz ellenzéki megállapodás, azt válaszolta, hogy erről a helyiek nem is egyezhetnek meg. Kifejtette ugyanakkor, hogy a 106-ból 25-30 olyan választókerület van az országban, ahol szinte bizonyosan jobboldali jelölt nyer majd, a fennmaradó 70-75 kerület ellenzéki jelöltjeiről kell majd megállapodni. Ha február közepén megkezdődik a hivatalos kampány, az akkor mért támogatottság arányában kell majd a demokratikus pártoknak dönteniük az indulókról és a visszalépőkről - mondta a volt kormányfő.