Mutyi az ifjúsági táborok körül
Április végén rövid e-mailben kapott értesítést minden Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram (GYIA) tanácstag, hogy április 2-i dátummal az addigi GYIA-elnök, Mesterházy Attila lemondott, és helyét Rauh Edit szakállamtitkár vette át - idézte fel Stágel Bence, a Kereszténydemokrata Néppárt ifjúsági szervezetének elnökhelyettese. A tájékoztatást követően, május 5-én, szintén e-mailben értesítették a tanácstagokat, hogy az új elnök 72 órán belüli internetes szavazást kér a tagoktól arról, hogy a pályázatot benyújtott ifjúsági szervezetek mekkora támogatást kapjanak nyári programjaikra.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) elnökhelyettese szerint a benyújtott pályázati anyagok, a szakértői vélemények ilyen eljárással és ilyen rövid határidővel nem értékelhetőek.
Stágel Bence úgy látja, "a szabályellenes eljárás" hátterében valószínűleg az áll, hogy a GYIA által kiosztható mintegy 25-30 millió forintot a saját szervezeteiknek szeretnék még a kormányváltás előtt kiosztani. Ugyanígy tartani lehet attól is, hogy a GYIA pályázati keretének nagyobb részét, mintegy 100 millió forint pályázati összeget, azok a Regionális Ifjúsági Tanácsok (RIT) fogják szétosztani, amelyek tagjai jórészt szintén a Gyurcsány-Bajnai kormányhoz köthetőek.
Az IKSZ elfogadhatatlannak tartja, hogy az ifjúsági programok, közpénzből történő támogatásáról "kormányzati mutyi" révén, még a kormányváltás előtt döntsenek.
Az ifjúsági civil szervezetek nyári rendezvényeinek megtartását nem akadályozhatják a pályázati döntéshozatal eljárási hibái; az IKSZ követeli, hogy a kormányzat a hátralévő napjaiban állítsa le a szabályellenes pénzosztogatást, a már megszületett döntések megalapozottságáról pedig írásban adjon tájékoztatást - jelentette ki Stágel Bence.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium cáfolta az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) elnökhelyettesének állításait.
A tárca közleménye szerint Rauh Edit azt indítványozta, hogy a tanács tagjai a pályázatokat elbíráló szakértők személyéről határozzanak három napon belül, azaz valótlan az az állítás, amely szerint a pályázatokról kellett volna dönteniük. Kérte továbbá, hogy a szakértők számára szervezzenek felkészítő megbeszélést, amely a pályázatok színvonalas bírálatát segíti el.
A minisztérium hangsúlyozza, hogy a támogatási döntéseket a GYIA tanácsa a szakértők írásos értékelését, majd a pályázatkezelő előterjesztését követően hozza meg. A döntéshozatal nem elektronikus szavazással, hanem nyilvános ülésen történik - írják, hozzátéve, hogy ez várhatóan június elején történik meg, "így nem született olyan döntés, amelynek megalapozottságáról számot kéne adni".
.