Munkavállalói jogaikért tüntettek a Démász dolgozói
Nagy Sándor, a Démász szakszervezetének vezetője a Népszabadságnak elmondta: tavaly összesen 208 dolgozót építettek le az áramszolgáltatónál. A szakszervezet és az üzemi tanács sok egyéb mellett azzal a feltétellel fogadta el a létszámleépítést, hogy mivel a cégnél a munka mennyisége nem csökken számottevően, emiatt a megmaradó dolgozók terhelése jelentősen megnő, amit a cégvezetésnek kompenzálnia kell. Erre ígéretet is kaptak, de az elmúlt év második felében meddő tárgyalásokat folytattak a béremelés mértékéről. A dolgozók végül 2,5 százalék kötelező emelést kaptak. Ezen túlmenően mindössze 1 százalék differenciált béremelést volt hajlandó adni a menedzsment – de ebbe beleértették a munkateher-növelésből fakadó kompenzációt is.
Nagy Sándor elmondta: noha nem a cég francia vezérigazgatója, Jean-Noel Reimeringen tárgyal személyesen a dolgozók képviselőivel, de az általa delegált vezetőknek nem ad érdemi jogosítványokat, hanem minden érdemi kérdésben ő dönt, A vezérigazgató felrúgta a több éves együttműködést az üzemi tanácsokkal is. Arról a kötelezettségéről sem hajlandó tárgyalni, amelyet a leépítésről szóló megállapodásban vállalt, hogy újra fogják értékelni mindenkinek a munkaterhelését, és ezzel arányosan növelik a bérét.
Az EDF Démász Zrt. közleményt adott ki a demonstráció kapcsán. Ebben többek közt azt írják: a vezetés és az érdekképviseletek között továbbra is folyamatos párbeszéd zajlik. Az elmúlt fél évben 15 alkalommal ültek le a felek a tárgyalóasztalhoz. A menedzsment a felvetődő kérdések tárgyalásos rendezése mellett elkötelezett. A Démász vezetése nem kívánja felmondani a jelenleg érvényes kollektív szerződést. A 2014-es bérekről még korai tárgyalni, az csak az ágazati bértárgyalások lezárulása után lesz időszerű. 2014-re az EDF Démász nem tervez további létszámcsökkentést.
A cég közleményét kommentálva Nagy Sándor szakszervezeti vezető azt mondta: úgy látják, a cégvezetés valódi célja az, hogy az érdekképviseletekkel kötött megállapodásokat negligálva a szociális párbeszédet a munka törvénykönyvében előírt szintre szorítsa le. Igaz, hogy tizenötször ültek le a tárgyalóasztalhoz, de a menedzsmentnek nem volt szándékában az érdemi kérdésekben megegyezni. A tüntetéssel a dolgozók azt akarják elérni, hogy a cégvezetés térjen vissza a munkavállalói érdekképviseletekkel való mindennapos és érdemi párbeszédhez.