MSZP: Orbán váltsa le Hoffmannt!
"Államosított iskolák, központilag kinevezett igazgatók, merev alaptanterv, egységes tankönyvek, minisztériumban megszabott keretszámok, iskolaköpeny" – sorolta a kifogásait az MSZP elnök-frakcióvezetője hétfőn, a tanévkezdés napján az MTI-hez eljuttatott közleményében. Mesterházy Attila úgy fogalmazott: mindez az 1970-es évekbe viszi vissza az országot.
Az ellenzéki párt elnöke szerint színvonalas közoktatásra van szükség, amely nemcsak használható tudást és képességeket ad, hanem a társadalmi feszültségeket is kisimítja, a felsőoktatásban pedig reális szociális és tanulmányi ösztöndíjrendszerrel kell segíteni a benn- és fennmaradást.
Úgy véli, ami az oktatásban zajlik, a miniszterelnök gondolkodását tükrözi: a kormány tudatosan töri meg a helyi közösségeket, "veszi el tőlük most épp az iskolásaikat, tudatosan szorítja vissza a tantestületek befolyását saját igazgatójuk megválasztásában".
A szocialista politikus álláspontja szerint az államilag finanszírozott jogász- és közgazdászképzés megszüntetésének előrevetítésével azt közli az államtitkár: aki szegényebb sorból indul, az ne is álmodozzon ezekről a pályákról. A Fidesz olyan tandíjat sóz az egyetemisták nyakába, amire senki sem számított, és amiről a Fidesz egyetlen szót sem ejtett, mielőtt kormányra jutott – fogalmazott.
Közölte azt is, hogy a kormányzat most számlálja, hány tanárt tesz az utcára, az iskolák tanév közbeni államosítása pedig szerinte bizonytalanságot hoz az iskolák számára.