MSZP: még mindig alkotmánysértő az egyházi törvény
A kormánypártok az Alkotmánybíróság elmarasztaló döntése után a szokásos cinizmussal nem az egyházi törvény alkotmányellenes részeit változtatták meg, hanem a magát az Alaptörvényt - írja közleményében Lendvai Ildikó és Nyakó István.
Az Alkotmánybíróság kifogásai ellenére immár az Alaptörvénybe foglalták "a kétharmad uralmát a lelkek fölött is" - állítják a szocialisták. Továbbra is a Fidesz és a KDNP dönti el, melyik vallási szervezet működhet egyházként.
Az MSZP szerint a csel nem vált be: az egyházi törvényben "az Alaptörvény megerőszakolása" után is maradtak alkotmányellenes pontok, amelyek jogbizonytalanságot teremtenek a hívek és közösségeik körében. Gumiparagrafus szabályozza például azt, hogy mely szervezeteket ítélhet a kétharmad úgymond együttműködésre alkalmasnak (az egyházi státusz elnyerésének ez is a feltétele).
A tízezres taglétszám igazolása kiszolgáltatja a hívők adatait az egyházügyekért felelős miniszternek. Ha egy szervezetnek a parlament nem adja meg az egyházi jogállást, csak eljárási hibák esetén fordulhat igazáért az Alkotmánybírósághoz. Semmilyen kárpótlást nem kaptak azok az egyházak, amelyeket az Alkotmánybíróság szerint jogellenesen fosztottak meg az egyházi címtől és az ezzel járó támogatástól, így iskoláik, szociális intézményeik továbbra is létbizonytalanságban maradnak.
Mindezek miatt Mesterházy Attila pártelnök, valamint Lendvai Ildikó és Nyakó István, a parlament vallásügyi bizottságának szocialista tagja az ombudsman vizsgálatát és intézkedését kéri.