MSZP: kevesebben dolgoznak, mint a kormányváltás előtt
Több százezerrel kevesebben dolgoznak ma Magyarországon, mint a 2010-es kormányváltás utáni első negyedévben - mondta Gúr Nándor, az MSZP alelnöke vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján. Gúr Nándor szerint "mindenféle statisztikai bűvészkedés" folyik, és azt mondják, hogy az elmúlt évtizedben nem volt ilyen magas a foglalkoztatottak száma. Az a 3 millió 960 ezres statisztikai szám, amelyet foglalkoztatottként bemutatnak, valójában mintegy 300 ezerrel kisebb, mint a gazdasági világválság előtt - mondta a parlament a foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának elnöke.
Kifejtette, a közfoglalkoztatásban 50-100 ezerrel több embert foglalkoztatnak, mint korábban, és az elmúlt három évben ugyancsak 50-100 ezerrel nőtt azoknak a száma, akik nem nyolc, hanem négy órában végeznek munkát. "Lassan már oda jutunk el, hogy a feketefoglalkoztatott is benne lesz a statisztikában" - mondta Gúr Nándor.
Kitért arra is, hogy a versenyszférában az elmúlt két évben egyre kevesebben dolgoztak: 2011-ben kevesebben, mint 2010-ben, és 2012-ben kevesebben, mint az azt megelőző évben. Az országot pedig mintegy félmillióan elhagyták - mondta Gúr Nándor. Szólt arról, is, hogy jövedelem alapján rosszabb pozícióban vannak az emberek, a minimálbér vásárlóértéke kisebb, mint 2010-ben volt.
Gúr Nándor kijelentette, "2014 tavaszát követően olyan világot fogunk építeni, ahol a társadalom (...) döntő többségének a javát fogja szolgálni mindaz, amit (...) csinálunk". Úgy fogalmazott: "Hiteles és olyan kormányt fogunk működtetni, ami azt segíti elő, hogy a befektetői szándékok is erősödjenek, és ennek következtében munkahelyek szülessenek."
Fidesz: Magyarország kijött a gazdasági recesszióból
Gúr Nándor szavaira reagálva a Fidesz sajtóirodája közölte: a szüntelen személyes hatalmi harcok közepette a szocialisták figyelmét nyilván elkerülik a tények Magyarország teljesítményéről. Ma 207 ezerrel többen dolgoznak már, mint a kormányváltás előtt. Egyre többen élnek segély helyett munkából. A családi adórendszernek, a 16 százalékos adókulcsnak, a rekord alacsony inflációnak és a minimálbéremeléseknek köszönhetően a fizetések és azok vásárlóereje nőtt. Infláció fölött nőttek a nettó bérek és a nyugdíjak.
A párt szerint a bukott baloldal üres fecsegésével szemben a Fidesz-kormány a rendszerváltás óta a legnagyobb béremelési programot hajtja végre a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók számára. A Fidesz e heti döntéseinek hatására pedig még több pénz fog maradni a családok zsebében, mert még nagyobb lesz a családi adókedvezmény a kiskeresetűeknek és további rezsicsökkentés lép életbe a fűtési szezonra. Mindez történik úgy, hogy Magyarország az utolsó fillérig visszafizette a bukott baloldal által felvett IMF-hitelt, stabilizálta pénzügyi helyzetét és kijött a gazdasági recesszióból - zárul a közlemény.