MSZP: inkább bukjunk idén, de nyerjünk 2010 őszén?
Egyre erősödnek az Index elemzése szerint azok a hangok a szocialista párton belül, amelyek szerint jobb lenne túlesni egy előrehozott választáson, menteni a még menthetőt. Általános vélekedés szerint a ciklus hátralévő részében a kormányzati intézkedések számottevően már nem növelik az MSZP népszerűségét.
Ezen okfejtés szerint akár érdemes is lehetne kormányrúdhoz engedni a Fideszt, mert így neki kellene megterveznie és végrehajtania a 2010-es költségvetést, vagyis kiderülne, hogy hasonló megszorításokra kényszerülne, mint a jelenlegi kormányzat. A 2010-es őszi önkormányzati választásokra pedig lenne elég muníciójuk a szocialistáknak.
Ezt a gondolatmenetettal az Index szerint főként a párt középvezetői és polgármesterei játszanak el, a felső vezetés hallani sem akar róla. Az ellenzők szerint ellenérv az is, hogy egy új, Fidesz-kormány felülbírálná a már aláírt, de még ki nem fizetett uniós és kormányzati fejlesztéseket.
Arról nem beszélnek a stratégák, hogy 2006-ban az MSZP-nek bőven elég volt a klasszikus, alig fél éves szünet az országgyűlési és az önkormányzati választások között, hogy a parlamenti jelenlétük növelése után katasztrofális vereséget szenvedjenek a helyhatóságokban. Ennek alátámasztására csak egy tény: Heves kivételével minden egyes megyében a jobboldal került többségbe a közgyűlésekben.
Az elemzésben emlékeztetnek Botka Lászlónak a Hírszerzőnek adott interjújára, amelyben a szegedi polgármester egyebek között azt mondta: az MSZP legnagyobb baja, hogy az emberek elvesztették hitüket, hogy a párt képes megcsinálni, amit mond. A Gyurcsány által meghirdetett programot már 2006-ban véghez kellett volna vinni. „Ha megint visszatáncolunk, végképp lehetetlen lesz bármiféle bizalmat visszaszerezni 2010-ben."
Az elmúlt napokban a szocialisták belső megosztottságáról több információ is napvilágot látott. Lapunk úgy értesült, a tegnapi frakcióülésen élesen kritizálták a kormányt, különösen Bajnai Gordon gazdasági minisztert. További konfliktusnak ad okott a Pest megyei szervezet több személyi döntése, és állítólag a budapesti szocialisták is sértődötten tekintenek a vezetés felé.