MSZP: Ellopják a cigány gyerekek jövőjét
Az MSZP szerint ha elfogadják az új közoktatási törvényt, okafogyottá válik a magyarországi cigányság integrációjáról szóló szakmai és politikai egyeztetés.
Teleki László, az MSZP elnökségi tagja, a Medgyessy- és Gyurcsány-kormány romaügyekért felelős államtitkára az MTI-nek küldött pénteki közleményében úgy fogalmazott: "bár tagadják, hogy a közoktatási törvény tervezetéhez készült egy, a kormány szegényellenes gazdaság- és társadalompolitikájáról lényegében mindent eláruló titkos dokumentum, a nem létező iromány világos képet ad arról, mi vár cigány gyerekek ezreire, ha a javaslat a mostani formájában emelkedik törvényerőre".
Az fn24.hu hírportálon csütörtökön ismertettek egy háttérszámítást, amely szerint a tankötelezettség alsó korhatárának leszállítása 2015-ig 73 milliárd forintos megtakarítást hoz, de emiatt fiatalok ezrei maradnak képzettség nélkül és szakmai tudás nélkül. A weboldalon közöltek alapján a kormányzati koncepció több mint hatszáz iskola bezárásával és nyolcezer pedagógus elbocsátásával számol a következő években, miközben az iskolák államosítása 136 milliárd forintba kerül, a pedagógus-életpályamodell pedig a bevezetés évében 61, 2014-ben 91, míg 2015-ben 229,5 milliárd költségvetési pluszforrást igényel.
A szocialista politikus szerint másfél évvel a kormányváltás után világossá vált, a jelenlegi hatalom a cigányság jelenével nem kíván foglalkozni, a Fidesz politikája kimerül abban, hogy négyórás közmunkaprogramban kívánja megoldani a munkapiacról kiszorított romák foglakoztatását.
Hozzátetette: a tankötelezettség korhatárának két évvel való csökkentése azt jelenti, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű cigány fiatalság nagy része vesztese lesz az oktatáspolitikának. Teleki László közleményében megjegyezte, a roma és a nem roma társadalmi elit az elmúlt húsz évben számtalanszor és világosan megfogalmazta: egyedül az oktatás teremthet esélyt a hátrányos helyzetű társadalmi rétegek, köztük a halmozottan hátrányos helyzetű cigányság felemelkedésére. A magyarországi cigányság nem szociális segélyre, hanem az oktatás által szerzett tudásra, s ennek révén a valódi felzárkózást biztosító munkaerőpiacra szeretne berendezkedni - fogalmazott, arra szólítva fel a kormányt, ne adjon esélyt arra, hogy a jelenlegi, igen szűk roma értelmiségi réteg "tovább vékonyodjon".