MSZP-támogatás a költségvetésnek
Bajnai Gordon miniszterelnök a szocialista frakcióval töürtént megbeszélés utáni közös tájékoztatóján úgy fogalmazott: a képviselők megértették, hogy Magyarországnak van vesztenivalója, és hogy folytatni kell a válságkezelést, mert úgy lehet megtartani az eddigi eredményeket. A kormány szerint világos karaktere van a jövő évi büdzsének, amely nem fűnyíróelven "nyesi le" a költségeket. A miniszterelnök a költségvetés "nyertesei" közé sorolta a közbiztonságot, az egészségügyet, az önkormányzatokat. Utóbbi kapcsán megjegyezte, kevesebb feladatot látnak majd el, és nagyobb gazdálkodási szabadságot kapnak. Bajnai Gordon kiemelte, a büdzsé az adócsökkentés költségvetése is, és egyben megteremti a növekedés alapjait.
Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője hangsúlyozta, a megegyezés szellemében nyújtja be a kormány a költségvetés tervezetét szeptember 11-én az Országgyűlésnek. A tervezet nem választási költségvetés, kizárólag az ország hosszú távú érdekeit veszi figyelembe. Emellett komoly baloldali karaktere is van, mert nem egyformán érinti az ágazatokat - szögezte le a frakcióvezető, aki a büdzsé prioritásai között említette a közbiztonságot, a foglalkoztatást, a szociális területet, az egészségügyet és az oktatást. Mint mondta, a vitában mintegy 30 képviselő szólalt fel.
Oszkó Péter pénzügyminiszter kérdésekre válaszolva elmondta: a közösségi közlekedéstől 40 milliárd forintot vonnak el, de a konkrét intézkedési csomag még nem készült el. Az önkormányzatoktól 120 milliárdot vonnak el jövőre, ennek egy része automatikus megtakarításból áll. Másik része abból tevődik össze, hogy a részletes normatívákat nagy arányban összevonják, és a helyhatóságokra bízzák ezek felhasználását. A lényegi megtakarítás pedig a hazai fejlesztések halasztásából származik e területen.
A pénzügyminiszter szerint meg kell nyugtatni a közvéleményt, az oktatás a prioritások között szerepel, nincs szó a közoktatásban óraszám- vagy pedagóguslétszám-csökkentésről. A közrend, a közbiztonság támogatása reálértéken növekszik, de "értékben" az egészségügyi források is növekednek. Az államháztartás 1000 milliárd forinttal kevesebbet tud szétosztani a korábbi időszakhoz képest a gazdasági recesszió miatt. Az államigazgatásban további lépés a létszámstopon kívül nem várható - közölte Oszkó Péter. Elmondta, nagyságrendben 230 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak jövőre a tárcák, mert a "központi költségvetés is takarékosabb üzemmódban működik".