Most Szalain a sor: tisztogatás a politikatudományi intézetben?

Neves tudósok sora írta alá azt a petíciót, amelyben Szalai Erzsébet, az ismert baloldali szociológus, egyetemi tanár, az Magyar Tudományos Akadémia doktora politikatudományi intézetből való elbocsátása ellen tiltakoznak. A januártól kinevezett Körösényi András igazgató által fémjelzett "profiltisztítás-fiatalítás" eddig is nagy felzúdulást keltett.

A 34 magyar, illetve külföldi tudós (többek között Erős Ferenc szociálpszichológus, Ferge Zsuzsa szociológus, Gábor György filozófus, Krausz Tamás történész, Ladányi János szociológus, Lengyel László közgazdász-politológus és Tamás Gáspár Miklós filozófus) levele szerint Szalait azzal az indokkal bocsátották el az  MTA Politikai Tudományok Intézetéből, „hogy korlátozta az új igazgató, Körösényi András eddig senki által nem ismert koncepciójának megvalósítását".

A másik indok pedig az volt, hogy Szalai Erzsébet nemrég elérte a nyugdíjkorhatárt, vagyis 62 éves lett. Ez azonban csak ürügy a petíció aláírói szerint, ugyanis a tudományos tevékenység jellegéből következő szokásjog szerint az MTA doktorai - miként az egyetemi tanárok - 70 vagy még több éves korukig dolgozhatnak.  

Szalai Erzsébet eddig több mint 20 könyvet, számtalan tanulmányt és publicisztikát írt és publikált magyar és más nyelveken, a legtöbbet idézett Magyarországon élő szociológus. Nemzetközileg és idehaza is nagyra becsült, ismert és elismert tudós. Sok alkalommal hívták előadónak egyebek közt New Yorkba, San Franciscoba, Tokyoba. Tanulmányait még japán nyelvre is lefordították. Egyetemi tanárként szociológusok, közgazdászok és politológusok egész nemzedékét tanította és jelenleg is tanítja. Autonóm gondolkodó, akit soha egyetlen kormány, egyetlen párt sem tudott sikerrel megkörnyékezni - se most, sem a múlt rendszerben -, végig gondosan őrizte kritikai attitűdjét.

Az MTA PTI-ből való eltávolítás valódi indoka az autonóm gondolkodással való leszámolás - olvasható a tiltakozó levélben. Az aláírók szerint az intézetben mások, többek között fiatal kutatók is veszélyeztetettek, ezért is tiltakoznak „a politikai színezetű tisztogatások ellen".

A Népszabadság már beszámolt arról, hogy felzúdulást keltett az MTA Politikatudományi Intézeténél (PTI) zajló kirúgási hullám, ahogy több forrásunk nevezte a január elsejével kinevezett Körösényi András igazgató nevével fémjelzett profiltisztítási-fiatalítási folyamatot.

Az intézet 35 kutatója közül ugyanis információnk szerint már összesen hét embernek intett búcsút az új főnök: Fricz Tamásnak, Galló Bélának, Kéri Lászlónak, Laki Lászlónak, Simon Jánosnak, Szalai Erzsébetnek és Szoboszlai Györgynek. Úgy tudjuk, Körösényi a fiatalítás, illetve a profiltisztítás igénye mellett a kutatók közéleti szereplését is felhozta indokként, ugyanakkor Stumpf István, az első Orbán-kormány kancelláriaminisztere és Tölgyessy Péter volt parlamenti képviselő maradhat az intézetnél.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.