Miniszteri biztos az új sertésprogram élén
Fazekas Sándor közölte: Horváth Istvánt (Fidesz), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának alelnökét kérte fel, hogy miniszteri biztosként felügyelje a sertésprogram végrehajtását. A cél, hogy az állattenyésztés e fontos ágazata erősödjön, és minőségi magyar sertéshús kerüljön a fogyasztók asztalára, köztük mangalica- és más termékek is. Emellett e termékek kerüljenek el minél több külföldi piacra is. Megjegyezte: a mangalicatermékek hamarosan megjelennek az Amerikai Egyesült Államokban (USA) is, amit jelentős magyar agrárdiplomáciai sikernek minősített, de - mint mondta - más külföldi piacokon szintén biztatóak a kilátások.
Horváth István miniszteri biztos pedig arról beszélt: fontosnak tartja, hogy a magyar emberek asztalára magyar sertéshús kerüljön. Ennek érdekében a jelenlegi sertésszámot - amely most nem éri el a 3 milliót - a következő négy évben megduplázzák. (A Horn-kormány idején 1994-1998 között tízmillió felett volt - A Szerk.) Felhívta a figyelmet arra, hogy a sertésprogramban meg kell találni a mangalica helyét, kulcsszerepet kell neki biztosítani, mivel csak akkor lehet sikeres a program, ha a múlt értékeit sikerül megőrizni, az ezekben rejlő lehetőségeket pedig ki lehet használni.
A vidékfejlesztési miniszter elmondta: a sertésprogram végrehajtása során fontos a genetikai állomány javítása, a termelésszervezés korszerűsítése, erősítése, a külső piaci lehetőségek minél szélesebb körű feltárása, valamint a feldolgozóipari kapacitások helyreállítása. Utalt rá, hogy az első konkrét eredmények a külpiacokon mutatkoznak, amit a mangalicatermékek USA-beli kivitelének lehetősége is mutat, de fontos tárgyalások folytak e tekintetben Oroszországgal is. Jelezte: vasárnap Oroszországba utazik, ahol a további részletekről tárgyal. A feldolgozóipari kapacitások helyreállítása tekintetében pedig példaként említette, hogy a Gyulai Húskombinát esetében a napokban újraindult a páros kolbász termelése.
Hozzátette: már ebben az évben Magyarországon nőni fog a sertésszám. Ennek alapját az a kormány által biztosított 2,6 milliárd forintos nemzeti forrás adja, amely az uniós támogatásokon felül segíti a már említett célok végrehajtását.
Ösztönözni, biztatni
Horváth István elmondta: fontosnak tartja a sertéstartók helyzetének stabilizálását. Emellett a feldolgozóipar versenyképességének növelését is a prioritások közé sorolta, megjegyezve, hogy a belföldi üzemeket arra kell ösztönözni, hogy magyar alapanyagot vásároljanak és dolgozzanak fel, és a magyar vásárlókat szintén arra kell biztatni, hogy magyar termékeket vásároljanak az üzletekben.
Mangalica: mindössze 9 ezer koca, 50 ezer hízó
Tóth Péter, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének elnöke szerint az új piaci lehetőségek megnyílásával néhány éven belül akár meg is duplázható Magyarországon a mangalicák száma. Most mintegy 9000 kocát tartanak nyilván az országban, a mangalicahízók száma pedig 50 ezer körül van.