Mindig mindent rendben találtak az auditorok

A teljes befektetési piacra nem lesz tartós hatása a mostani bróker- és kötvénybotránynak, a hazai megtakarításoknak ugyanis csak csekély része került veszélybe. A befektetési alapokban összesen ötezer milliárd forint van, s ezek a pénzek biztosan meg is vannak –nyugtatta meg a közvéleményt Bilibók Botond, a Concorde Alapkezelő vezetője. Ehhez képest a most elúszott vagy komoly veszélybe került megtakarítás a teljes befektetési alapok által kezelt vagyon kevesebb mint öt százalékának felel meg. A befektetési alapok megbízhatóak – húzta alá a szakember.

Azt azért érdemes hozzátenni, hogy ha csak a brókercégeket nézzük, a helyzet nem nevezhető rózsásnak: a legfrissebb mérlegadatok szerint a Buda-Cash eszközeinek és forrásainak értéke meghaladta a 15 milliárd forintot – persze ki tudja, ehhez képest mi volt a valóság. A Hungária Értékpapír Zrt. nem volt nagy szereplő, a most felfüggesztés alatt álló Quaestor Értékpapír-kereskedelmi Zrt. pedig több mint tízmilliárd forint forrást és eszközállományt mutatott ki. Ehhez képest a két nagy, még álló brókercég 40 milliárd forint körüli állománnyal rendelkezhet – a tavalyi beszámolók szerint a Concorde Értékpapír Zrt. 23, az Equilor 12 milliárd forintot mutatott ki, ez bizonyosan nőtt 2014-ben. Vagyis a nagy brókercégek által kezelt pénzeknek durván 40 százaléka elszállt vagy veszélyben van – a Quaestor brókercégénél könnyen lehet, hogy mindent rendben talál a kirendelt biztos.

Azon el lehet merengeni, hogy a felügyelet – illetve most már az MNB – vajon megfelelő alapossággal vizsgálódott-e.Annyit lehet tudni, hogy az újabb vizsgálatok brutálisan részletesek és szigorúak, a jegybank szerint az új módszerek is nagyban javítják a szabálytalanságok kiszűrését. Az MNB szigorítani javasolja a kötelező vizsgálatokra vonatkozó szabályozást. A mostani öt helyett két-három évente lehetne kötelező az átfogó vizsgálat –persze ma is lehet sűrűbben ellenőrzést tartani.

Kérdés az is, hogy elegendő-e az ellenőrző hatóság szigorúbb fellépése. Hiába alkalmazza ugyanis a jegybank akár a spanyol inkvizíció módszereit, ha a rendszerben nem működik jól az önkorlátozó reflex. Az ügyek kapcsán ugyanis nem csak az ellenőrzés szempontjából merülnek fel felelősségi kérdések. A brókercégek mind kötelezettek voltak könyvvizsgálatra, ám a könyvvizsgáló soha semmi gondot nem talált. A lapunk által áttekintett könyvvizsgálói jelentések mind ugyanazt a sablonszöveget tartalmazták: az adatok megfelelnek a valóságnak, se visszaélést, se szabálytalanságot nem tárt fel az audit.

Érdekes képet mutat a brókerházak által alkalmazott könyvvizsgáló cégek mérete – itt nem vettük figyelembe a bankokhoz kapcsolódó brókercégeket. Az látszik, hogy a Concorde-on kívül, amely a Deloittetal vizsgáltatja a könyveit, egyetlen brókercég sem dolgozott a „nagyokkal”. A hárommilliárd forint értékű befektetést forgató Codex Zrt. vett igénybe még nagyobb céget, bár az Audit Service a maga 200 millió forint árbevételével és 16 alkalmazottjával így sem fér a top tízbe.

A 15 és 12 milliárd forint pénzt és eszközt kezelő Buda-Cash és Equilor könyvvizsgáló cégei egy-egy alkalmazottal működnek, ráadásul a két bedőlt cég, a Buda-Cash és a Hungária ugyanazt a könyvvizsgálót bízta meg. A Quaestor-csoport könyvvizsgálója a maga 39 millió forint bevételével és hat alkalmazottjával sem a nagyobb cégek között van. Itt különösen érdekes lesz a könyvvizsgáló felelőssége, hiszen a gyanú szerint 150 milliárd forint extra kötvénykibocsátást valahogyan meg kellett jeleníteni – vagy el kellett tüntetni, de valamit csinálni kellett vele –, papíron mindenképp. A legkisebb könyvvizsgáló céget az egyik legkisebb brókercég, a Random Capital bízta meg: egyalkalmazottas könyvvizsgálója mindössze kilencmillió forint bevételről számolt be tavalyi mérlegében. Mindez nem jelenti azt, hogy ezek a könyvvizsgálók nem jó szakemberek, kérdés azonban a fejlemények tükrében, nyújt-e garanciát bármire is egy másfél oldalas sablonszöveg aláírással, pecséttel.

A Buda-Cashhez tartozó, felszámolásra váró kis bank könyvelését ellenőrző vállalkozás a közmédiának is dolgozik

Minthogy a brókerbotrányokban érintett pénzintézetek könyvvizsgálóinak felelősségéről egyértelműen rendelkeznek a jogszabályok, gondolkodóba eshet több állami cég vezetése is. Az immár felszámolás alatt álló Dél-Dunántúli Takarékbank (DDB) könyvvizsgálója, a Nagy József tulajdonában álló Dornhof Nagy und Partner Hungar Audit Könyvvizsgáló és Adótanácsadó K . megannyi részben vagy egészben állami tulajdonú cégnél is elvégzi ezt a feladatot. A könyvvizsgáló már a DDB elődjének, a Dél-Dunántúli Takarék Szövetkezeti Hitelintézetnek is dolgozott, tehát elviekben – minthogy a könyvvizsgálói státusz nem idénymunka, hanem folyamatos figyelmet igénylő megbízatás – évek óta rálátott a cég számaira, s hitelesítette azt.

Nagy József és cége a könyvvizsgálói piac egyik legfontosabb szereplője, legalábbis erre következtethetünk, ha megnézzük, milyen egyéb cégeknél látott el hasonló feladatokat. A honlapja szerint öt könyvvizsgálót foglalkoztató cégnek 2002–2003-ban a Diósgyőr Futball Club Kft. is ügyfele volt, de a mai napig dolgozik a Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt.-nek, a Ganz Gépgyár Holding Zrt.-nek és a Lieglnek, amely a fuvarozási-logisztikai piac egyik nagy külföldi szereplője.

Figyelemre méltó azonban, hogy a könyvvizsgáló 2011 és 2012 során az állami Magyar Posta négy leányának könyvvizsgálatára is megbízást kapott: a Posta InIT Informatikai Zrt., a cafeteriamegoldásokkal foglalkozó Posta Paletta Zrt., a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt. és a Magyar Posta Befektetési Szolgáltató Zrt. könyveit is ellenőrzi. Utóbbi cégben fele-fele arányban tulajdonos a posta és az FHB-csoporthoz tartozó Díjbeszedő K . De Nagy és cége a közmédiában is otthonosan mozog: a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna Televízió és az MTI Nonprofit Zrt. könyvvizsgálatát 2011 óta végzi.

A Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. tavaly decemberben bízta meg a céget. Nagy József egyébként a volt szocialista kormányok alatt 2008–2010 között az MVMI Informatika Zrt. felügyelőbizottsági és az MVM igazgatósági tagja volt.

Megkérdeztük a cégtől, hogy öt könyvvizsgálóval miként tudják ellátni ennyi cég folyamatos kontrollját, illetve mennyiért végzik az állami érdekeltségek könyvvizsgálatát, ám erre lapzártánkig nem kaptunk választ.

Nagy Józsefnek egyébként aligha okozott meglepetést a brókerbotrány, hisz már volt része hasonló esetben. 1998 és 2000 között a London Bróker Értékpapír Forgalmazó Részvénytársaság igazgatósági tagja volt. E cég bedőlését követően 145 millió forintos sikkasztás ügyében indult nyomozás. A brókercég tulajdonosát meggyilkolták. (V. G. G.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.