Minden negyedik baranyai háziorvos nyugdíjaskorú
Habár ma csupán három háziorvosi körzet betöltetlen Baranyában, az ötven feletti aktív doktorok száma mintegy ötven százalék, s minden negyedik praxist vállaló családorvos nyugdíj mellett végzi munkáját. Dr. Bányai Elek, a Baranya Megyei Orvosi Kamara alelnöke megerősítette azokat a tapasztalatokat, amelyekről baranyai háziorvosok számoltak be lapunknak, miszerint nem is érdeklődnek igazán a családorvosi szakma iránt a fiatalok, illetve ez addig tart sokaknál, amíg rezidensként dolgoznak.
Közülük sokan külföldre mennek. Az alelnök szerint fontos lenne rendezni a betegek után járó állami juttatást. Mindemellett szerinte a helyzet megoldásában nélkülözhetetlen lenne egy olyan célzott és kedvezményes hitelprogram elindítása, amelynek segítségével a háziorvosi praxist meg tudnák váltani a fiatal doktorok.
A szakmában dolgozók szerint előrelépés nélkül – a fentiek miatt – néhány éven belül komoly orvoshiány is kialakulhat. Dr. Balogh Sándor, a PTE ÁOK Családorvostani Intézetének vezetője azt mondta, nem csak anyagi kérdésről van szó, csupán pénzügyi lépésekkel nem lehet rendezni a problémát. Persze az állami juttatás felemelése nélkül sem lehet változást elérni.
A rendszer alapjaihoz is hozzá kellene nyúlni, s már a képzés során nagyobb hangsúlyt fektetni a háziorvosi orientációra. Mindemellett az idős orvosok szaktudásáról, tapasztalatáról sem szabad lemondani, azért sem, mert többen amiatt is dolgoznak még, mert hivatásuk, s mert szeretnek segíteni a betegeknek. Éppen ezért őket be lehetne vonni a fiatal gyógyítók segítésébe, a gyakorlati tapasztalatok átadásába.
Több olyan baranyai idősebb háziorvossal beszélt a lap, akik nyugdíjasok, de dolgoznak. Elismerték, több ok miatt örülnek is a munkának, de az időskorban való gyógyítás egyik meghatározó oka, hogy nincs is nagyon utánpótlás. Nem tolonganak a praxisukért a vállalkozó szellemű, s főleg elkötelezett fiatal orvosok.
Pozitívum, hogy a munka frissen is tartja őket, az egészségügy amúgy is olyan terület, amely egyfajta kötődést jelent, nehéz lemondani a betegek hálájáról – és itt hangsúlyosan nem anyagi természetű háláról beszéltek. A háziorvosi terület sosem volt a legtöbb hálapénzzel kecsegtető terület, de úgy tíz éve szinte teljesen eltűnt az életükből – persze kivételekről mindenki tudott.