Milliárdos kutatások a Miskolci Egyetemen

Harminckét könyvet mutattak be egyszerre a Miskolci Egyetemen, csütörtökön délelőtt. A kötetek egy több mint kétmilliárd forintos kutatási projekt gyümölcsei, amelyet az Európai Unió támogatott.

Patkó Gyula rektor az eseményt követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy két nagy, több éven át tartó programot zárnak most le a campuson. Az egyik a már említett kutatási projekt, a másik pedig egy 1,3 milliárd forint összértékű gép-, műszer beszerzés. A rektor kiemelte azt is, hogy ugyan két különböző pályázatról van szó, de a feladatokat igyekeztek úgy összehangolni, hogy azok erősítsék egymást.

A kutatási projekt során hét szabadalom, 260 szakdolgozat, 1300 szakcikk, 400 konferencia kiadvány és a már említett 32 szakkönyv született. A négy tudományos műhely, az úgynevezett kiválóság központok ugyancsak a támogatás segítségével jöttek létre, az eredmények pedig beépülnek az oktatásba is – hangsúlyozta Patkó Gyula. A rektor megemlítette, hogy a két lezárult pályázat mellett most is zajlik az egyetemen egy másik, szintén uniós forrásból megvalósuló, 6,5 milliárd forintos projekt. Ennek segítségével egyebek mellett olyan mérőberendezéseket vásárolnak, amelyek a térség üzemeit segítik például különleges mérések elvégzésében.

Gácsi Zoltán a műszaki anyagtudományi kar dékánja mindezt azzal egészítette ki, hogy ugyan műszaki feladatokra kapták a támogatást, de a kivitelezés során az egyetem más karait is bevonták a programba. Az eredmények jelentős részét összefoglaló kötetek egy része tankönyvként is használható, mint például a „Radiopathológia - Tankönyv képalkotó diagnosztikai analitikus hallgatók számára”. Van olyan kiadvány is, amely égető földtudományi kérdést, valamint az ahhoz kötődő kutatások jogi hátterét elemzi, ennek címe: „Jogtudományi tanulmányok a fenntartható természeti erőforrások témakörében”. De akad olyan könyv is, amely egészen aktuális problémákra ad választ, mint például a „Hulladéklerakók rekultivációja, utógondozása”.

Palotás Árpád az 1,3 milliárd forintos beszerzési program felelőse hozzáfűzte: egyenként is több tízmillió forintba kerülő műszereket sikerült vásárolniuk és kialakítottak egy nano- és biotechnológiákhoz alkalmazható laboratóriumot. Ezek mellett létrehoztak egy olyan klímakamrát, amely segítségével sarkvidéki és trópusi körülmények között tudják vizsgálni különböző szigetelő anyagok minőségét, műszerek működését. A sajtótájékoztató résztvevői érdekességként megemlítették, hogy a két pályázat eredményeként ma már alternatív energiaforrással fűtik például az Ózd melletti Csernely község polgármesteri hivatalát, valamint a közeli középületeket, magánlakásokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.